Mardin Roj

Mardin Milletvekillerinden Garibe Gezer için araştırma önergesi

Mardin Milletvekillerinden Garibe Gezer için araştırma önergesi
  • 11 Aralık 2021

HDP Mardin Milletvekilleri Ebru Günay ve Pero Dündar, Garibe Gezer’in cezaevinde şüpheli şekilde hayatını kaybetmesine ilişkin ortak araştırma önergesi verdi.

 

HDP Mardin Milletvekilleri Ebru Günay ve Pero Dündar, Garibe Gezer’in cezaevinde şüpheli şekilde hayatını kaybetmesine ilişkin ortak araştırma önergesi verdi. Günay ve Dündar tarafından verilen araştırma önergesinde yaşananlar şu şekilde anlatıldı:

 

“9 Aralık 2021 tarihinde Kandıra 1 No’lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutuklu bulunan Garibe Gezer, şüpheli şekilde yaşamını yitirmiştir, cezaevi yönetimi Gezer’in intihar ettiğini iddia etmiştir. Daha önce sistematik işkenceye maruz kalan Garibe Gezer aynı zamanda cezaevi gardiyanları tarafından cinsel şiddete uğradığını mektupları ve avukatları aracılığıyla dile getirmiştir. Garibe Gezer’in şüpheli ölümünün, öncesinde maruz kaldığı sistematik işkence sürecinin ve cinsel şiddetin tüm yönleriyle araştırılması, suçların açığa çıkarılması ve faillerin hak ettikleri cezaya çarpıtılmasına yardımcı olunması amacıyla Anayasa’nın 98’inci İçtüzüğün 104’üncü ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederim.”

 

Mardin Milletvekilleri gerekçelerini de şu şekilde sıraladı:

“Ülke cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine her gün bir yenisi eklenmektedir. Cezaevlerinde işkenceye varan yaşanmaktadır. Cezaevi yönetimi tarafından mahpuslara verilen keyfi disiplin cezaları, tutukluların kişisel eşyalarına el konulması, yayınlara ulaşımın engellenmesi, sağlık hizmetlerinden faydanılmasına müsaade edilmemesi bu ihlallerin başında gelmektedir. Özellikle son zamanlarda sıklıkla kamuoyuna da yansıyan keyfi infaz yakmalar ile tutuklular cezalarının bitmesine rağmen tahliye edilmemektedir. Tüm bunlarla birlikte cezaevlerinde yaşanan işkence ve kötü muameleler Garibe Gezer’in ölümüne neden olmuştur. 9 Aralık 2021 tarihinde Kandıra 1 No’lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutuklu bulunan Garibe Gezer, şüpheli şekilde yaşamını yitirmiştir, cezaevi yönetimi Gezer’in intihar ettiğini iddia etmiştir.

Ailesinin ve avukatlarının verdiği bilgiler ile kamuoyuna yansıyan haberlere göre;
24 Mayıs 2021’de tutuklu bulunduğu cezaevinde önce darp edilip yerlerde sürüklenen Garibe Gezer, süngerli oda işkencesine ve kadın gardiyanlar tarafından cinsel şiddete uğramıştır. Yaşadıklarını anlatmaya çalıştığı her fırsatta cezaevi yönetiminin yeni cezalarıyla karşı karşıya kalmış ve intihar girişiminde bulunmuştur. Ancak götürüldüğü hastanede doktorun tedavi etmemesinin ardından tekrar tek kişilik hücreye konulmuş, tüm bu sürece dair şikâyetlerini önce savcılığa ardından da infaz hâkimliğine sunmasına rağmen herhangi bir işlem yapılmamıştır.

Toplamda 20’den fazla hücre cezasına çarptırılan Garibe Gezer’le en son 16 Kasım 2021’de görüştüklerini belirten ailesi, son zamanlarda yaptıkları telefon görüşmelerinde Gezer’in moralinin iyi olduğunu, intihar etme ihtimalinin olmadığını belirtmiştir.

Gezer’in avukatlarının yine basına yansıyan beyanlarına göre; otopsi işlemi avukatlarına haber verilmeden alelacele yapılmış, ön otopsi raporunda ölüm sebebi belirlenememiştir. Ayrıca tek kişilik hücrelerde bulunan acil durum butonlarının cezaevi yönetimince devre dışı bırakılmıştır.

 

Tüm bunlardan hareketle, 9 Aralık 2021 tarihinde Kandıra 1 No’lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nin tek kişilik bir hücresinde yaşamını yitiren Garibe Gezer’in ölümünün şaibeli olduğu düşünülmektedir. Ailesinin de yaptığı açıklamalar sonucu daha önce sistematik işkenceye ve cezaevi gardiyanlarının cinsel şiddetine uğrayan Garibe Gezer’in bu yaşadıkları, ölümünün intihar olma olasılığını azaltmaktadır. Gezer’in cezaevindeki yaşadığı işkencelerin ve şüpheli ölümünün tüm yönleriyle araştırılması, suçluların açığa çıkarılması ve hak ettikleri cezaya çarptırılmasına yardımcı olunması amacıyla Meclis araştırmasının açılması elzemdir.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ