Mardin Roj

Mardin Kızıltepe’de engele rağmen 25 Kasım açıklaması

Mardin Kızıltepe’de engele rağmen 25 Kasım açıklaması
  • 25 Kasım 2019

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde, kadınların 25 Kasım’a ilişkin yapmak istedikleri yürüyüş polisler tarafından engellendi. Kadınlar engele rağmen açıklama yaptı.

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde, kadınların 25 Kasım’a ilişkin yapmak istedikleri yürüyüş polisler tarafından engellendi. Kadınlar engele rağmen açıklama yaptı. Aralarında HDP Mardin milletvekilleri Ebru Günay ve Pero Dündar’ın da bulunduğu çok sayıda kadın parti binası önünde bir araya geldi. Yöresel kıyafetler giyen kadınlar erbaneler eşliğinde sık sık “Jin, jiyan, azadî” sloganları attı. Bir süre burada bekleyen kadınlar daha sonra Özgürlük Meydanı’na yürümek istedi. Ancak, polisler eylem ve etkinliklere getirilen yasağı gerekçe göstererek yürüyüşe izin vermedi.

‘KADIN ŞİDDETİ EN ÇOK BU DÖNEMDE YAŞANDI’

Söz konusu engellemeye tepki gösteren HDP’li Pero Dündar, kadınlara yönelik şiddetin AKP iktidarı döneminde arttığını dile getirdi. Kadın cinayetlerine karşı alınan önlemler ve yaptırımların yetersiz kaldığına işaret eden Dündar, AKP’nin kadınları tehlike olarak gördüğünü dile getirdi.

Etkinlik, kadınların erbaneler eşliğinde söyledikleri ezgilerle halaya durmasıyla son buldu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ