Mardin kayyımının yolsuzlukları Meclisi birbirine kattı

Mardin kayyımının yolsuzlukları Meclisi birbirine kattı
  • 18 Kasım 2021 18:47 | Son Güncellenme: 18 Kasım 2021 18:50

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, Mardin kayyımı Mustafa Yaman’ın tutuklanmamasını “soruşturma devam ediyor” sözleriyle savundu.

 

Meclis Genel Kurulu’nda Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Mardin kayyımı Mustafa Yaman’ın yolsuzluklarının araştırılması için verdiği önerge üzerine tartışmalar yaşandı. Kent vekili Ebru Günay, belediyede tamirat yapılacak benzin dahi olmadığını dile getirdi. HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç da “Her şeyi geçtim, sadece yediğiniz baklavaların hesabını verin” dedi.

 

Kayyım üzerine söz alan HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, kayyım atamalarına gerekçe gösterilen Kanunu hatırlatarak, “Bizim belediyelerle ilgili kayyum atama kararlarının hiçbirinin belediye işleriyle bir ilgisi yok, bir kere bunu not edelim. Kanun, alenen zaten yok sayılıyor. İkincisi, kayyum atama kararını seçim meydanlarında, 2018 seçimlerinde başta Erdoğan olmak üzere, Soylu olmak üzere iktidar sözcüleri ‘Kayyum atarız, şunu yaparız’ diyerek zaten bir kampanyaya dönüştürdüler. Sevgili Selçuk Mızraklı’ya buradan da selam göndermek istiyorum. Seçildiği gün kayyum atanması talebini Valilik illetti ya seçildiği gün, onu kamuoyuna açıkladık yani, bu bir gasptır her zaman söylediğimiz gibi” dedi.

 

‘NEYİ KORUYOR?’

 

“Mustafa Yaman hırsızlık yaparken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu neden soruşturma izni vermiyor?” diye soran Beştaş, “Neyi koruyor? Hırsızlıkta beraber miydiler? Beraber miydiniz? Siz, halkın hakkını çalarken, 83 bin liraya tespih hediye alırken ve verirken, hâlâ Kızıltepe yolları yapılmamışken, halka hizmet yapılmamışken gelip burada böyle boş yalanlarla halkı uyutamazsınız. Siz o belediyenin kaynaklarını alıyorsunuz” diye belirtti.

 

Siirt Belediye eşbaşkanlarına 19 aydır dava dahi açılmadan bekletildiğini hatırlatan Beştaş, “Hepsi objektif bir yargıyla bırakın yakalanmayı, kayyum atanmasını, sizin yargılanmanız gerekiyor. Evet, başta Süleyman Soylu olmak üzere izin vermediği için, yaman hırsız olmak üzere bütün kayyumlar hakkında hırsızlık, yolsuzluk, irtikâp, rüşvet, ihaleye fesattan soruşturma açın da görelim bu samimiyetinizi” diye aktardı.

 

‘TESBİHİN SÜLEYMAN BEYİN CEBİNE GİRDİĞİNİ YAYINDAN İZLEDİK’

 

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de, “Soylu, Mehmet Özhaseki, Recep Tayyip Erdoğan, Fikri Işık, İsmet Yılmaz, Veysel Eroğlu, Osman Aşkın Bak; toplam 418 bin bir, 158 bin lira tespih, takı faturası. Bu nasıl olmazdı? Ben bunların alındığına da inanmıyorum ha, bu isimlerin buna tenezzül edeceğine; Süleyman Soylu eder de diğerleri etmez herhâlde” dedi. Siyasi etik yasası önerilerini hatırlatan Özel, “Biz teklif ettik dönemin başında, milletvekillerinin, bakanların, Cumhurbaşkanının alabilecekleri hediyelerin üst sınırını ve o hediyelerin nasıl bildirimde bulunulacağını. O yasa çıksaydı bu rezalet yaşanmazdı. O yasa çıkmayınca şimdi bu isimlerin hepsi zan altında ve böyle bir yolsuzluk cepten çıkmış. Mesele, tespih cebe girmiş mi, girmemiş mi? Süleyman Bey’in cebine girdiğini canlı yayında gördük, diğerleri açıklayacak; mesele bu” ifadelerini kullandı.

 

Mardin Belediyesi Genel Sekreteri’nin Adalar Kayyımı olduğunu vurgulayan Özel, “TÜGVA, tahsis, 2.500 lira, sonra zabıtalara polis… O Adalar Kaymakamı bu iş ile o iş arasında, bir aradan da AK PARTİ aday adayı olmuş; tebrik ederiz, hayırlısı olsun” şeklinde konuştu.

 

GÜNAY: ÖNCE SORUŞTURMA İZNİ VERİN

 

Sataşmadan söz alan AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, partilerinin yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklarla mücadeleyi siyasetin merkezi haline getirdiğini öne sürdü. Özkan, “Yanlışa ve vatandaşlarımızın hakkına hukukuna tecavüz eden hiçbir kamu görevlisini savunmadık. Bunun da yargısal ve disiplin süreçlerinden korunmasına müsaade etmeyiz” sözlerine HDP’li Ebru Günay, “Mustafa Yaman’ı görevden alın, savcılık izni verin, soruşturma izni verin” diye yanıt verdi.

 

AKP’Lİ ÖZKAN: ÖNCE DELİL TESPİT EDİLECEK

 

Günay’ın “Neden tutuklanmıyor, neden tutuklanmıyor?” sorusuna ise Özkan, “Bütün iddialar, bütün hukuksuzluklar, yanlışlar ve yine Sayıştay’ın tespit ettiği bütün bilgi ve belgeler 4488 sayılı soruşturma bağlamında takibi devam eden süreçlerdir. Şimdi, böyle bir soruşturma süreci tamamlanmadan eğer üzerinin kapatılması, dosya tekemmül etmeden böyle bir yargısal süreci başlatmak elbette mümkün değil” sözleriyle yanıtladı.

 

HDP’li milletvekilleri çifte hukuk sözleriyle AKP’yi eleştirdi. CHP’li Ali Şeker’de “Tespih nerede, tespih? Tespihi tespit edemeyen neyi tespit edecek?” sorularını yöneltti.

 

‘KAYYIM ATARKEN DELİL ARAŞTIRILMIYOR’

 

HDP’li Meral Danış Beştaş da “Bu ne pişkinlik” sözleriyle şöyle konuştu: “Elimizde yüzlerce fatura var, yüzlerce yolsuzluk dosyası var, çıkıp bize ‘Özür dileyin’ diyor. 48 belediyeye kayyum atamış, 48 belediyede halk iradesini çalmış, belediye başkanlarımızı tutuklamış. Böyle bir pişkinlik, böyle bir yüzsüzlük olamaz. 2018 yılında Sayıştay raporlarında 13 belediyeye dair -3 tanesi büyükşehir belediyesi- 196 tane usulsüzlük tespit edilmiş. Ben anlatsam saatler lazım. Ya, Mustafa Yaman hırsızı mezarlığı bile imara açtı ya, mezarlığı imarı açtı. Var mı ötesi? Şimdi, çok güzel bir şey söyledi o bölümüne katılıyorum. Diyor ki: ‘Önce tespit edilecek, araştırılacak deliller, sonra.’ Ha, kayyum atarken delil araştırılmıyor.”

 

“1 Nisan’da Ahmet Türk ve Selçuk Mızraklı için yazı yazılıyor ama Mustafa Yaman’a soruşturma izni için delil aranıyor öyle mi?” diyen Beştaş’a AKP’li Özkan, “Evet, hesap sormak denir buna” dedi.

 

HDP’nin önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. (MA)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ