Mardin kayyımından 663 milyonluk ‘muhtelif’ işler: Firmanın adı değişti, sahibi değişmedi

Mardin kayyımından 663 milyonluk ‘muhtelif’ işler: Firmanın adı değişti, sahibi değişmedi
  • 19 Ağustos 2022 11:51
Kayyım yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu yüz milyonlarca liralık yol yapımı için ihale verilen şirket isimleri değişse de sahipleri değişmedi. “Muhtelif Yollar” denilerek, Mazıdağı ve Derik’in yolları iki kez ihale edildi. 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeyken; İçişleri Bakanlığı tarafından 19 Ağustos 2019’da ikinci defa kayyım atanan Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde kayyımların şaibeli işleri dur durak bilmiyor. Kayyım yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesinde bu defa dikkat çeken ihaleler 663 milyon TL değerindeki yol ihaleleri oldu. Önceki kayyım Mustafa Yaman döneminde yapıldığı iddia edilmesine karşın yapılmadığı ortaya çıkan yolların da aralarında olduğu yollar Mardin Valisi ve kayyım Mahmut Demirtaş döneminde yeniden ihale edildi. 2021 yılının Ağustos ayında başlayan ihale süreçleri Mart 2022’de tamamlandı. Bu kapsamda 6 ayrı yol ihalesi yapılırken, ihalelerin biri Ağustos 2021, biri Haziran 2022, diğerleri ise Mart 2022 tarihlerinde gerçekleştirildi.
İhalelerin tamamı Mardin merkez ve ilçelerindeki yollara dair gerçekleştirilirken, yer belirtilmeden “Muhtelif Yollar” ibaresi kullanıldı. Belediye bütçesinin yarısından fazlasının ayrıldığı 6 ihalede aynı kişiye ait firmaların farklı ihaleleri alması dikkat çekti.
3 İHALE, 2 FİRMA, BİR İSİM
Buna göre 16 Mart 2022’de yapılan “Mardin İli Muhtelif İlçe Yollarında Parke Yapım İşi” ihalesi 22 milyon 822 bin TL bedel ile Diyarbakır merkezli AVC Grup İnşaat Anonim Şirketi’ne verildi.
Yine 11 Ağustos 2021 tarihli “Mardin İli Kızıltepe, Derik ve Mazıdağı ilçelerinde Muhtelif Mahallelerde 1 Kat ve 2 Kay Sathi Kaplama ve Binder Tabakası Yapım İşi” ihalesi de 27 milyon 588 TL bedelle AVC Grup İnşaat Anonim Şirketine verildi.
30 Mart 2022’de “Mardin İli Kızıltepe ve Artuklu ilçelerinde Muhtelif Mahallelerde 1 Kat ve 2 Kat Sathi Kaplama Yapım İşi” ihalesi de 205 milyon 653 bin TL bedelle Miryol İnşaat, Elektrik, Madencilik, Petrol, Nakliye, Sanayi, Ticareti Limited Şirketi, AVC Grup İnşaat Anonim Şirketi ve Aziz Yaşar Gündoğdu iş ortaklığına verildi.
Toplamda 256 milyon değerindeki 3 ihalenin verildiği AVC Grup ile Miryol İnşaat’ın kurucusu Ferit Avcıkıran olarak görülüyor. Diyarbakır merkezli firmalardan AVC Grup Kayapınar ilçesinde görülürken, Miryol ise Bağlar ilçesinde görünüyor.
YOLLARA ‘MUHTELİF’ İHALESİ 
Dikkat çeken diğer ihalelerden biri 31 Mart 2022’de yapılan “Mardin İli Savur, Ömerli ve Yeşilli İlçelerinde Muhtelif mahallelerde 1 Kat ve 2 Kat Sathi Kaplama Yapım İşi” ihalesi olurken, ihale 99 milyon 941 bin TL bedelle Alpyol İnşaat, Enerji, Madencilik, Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketine verildi.
30 Mart 2022 tarihinde gerçekleştirilen “Mardin İli Nusaybin, Midyat ve Dargeçit İlçelerinde Muhtelif Mahallelerde 1 Kat ve 2 Kat Sathi Kaplama Yapım İşi” ihalesi de AKP’li Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin’in kuzenine ait Uğur İnşaat Sanayi Ticaret Anonim Şirketi ile Baştaşlar İnşaat Nakliyat Ticaret Limited Şirketi İş Ortaklığına 157 milyon 614 bin TL bedelle verildi.
30 Mart 2022’de yapılan “Mardin İli Derik ve Mazıdağı ilçelerinde Muhtelif Mahallelerde 1 Kat ve 2 Kat Sathi Kaplama Yapım İşi” ihalesi SBS Asfalt İnşaat, İnova Asfalt İnşaat iş ortaklığına 149 milyon 869 TL bedelle verildi.
İKİNCİ DEFA İHALE EDİLDİ
Yapılan ihaleler arasında en dikkat çeken iki ihale ise, Derik ve Mazıdağı ilçelerinin “muhtelif” yollarına ilişkin yapılan ihaleler. İlk olarak 11 Ağustos 2021’de ihale edilerek, Kızıltepe’nin “muhtelif” yollarıyla birlikte AVC Grup İnşaat isimli firmaya verilen ihale aradan bir yıl geçmeden 30 Mart 2022’de bu defa da Derik ve Mazıdağı’nın “Muhtelif Yolları” için ihale edildi. 11 Ağustos 2021’de Kızıltepe, Derik ve Mazıdağı “Muhtelif Yolları” olarak 27 milyon 588 bin TL bedelle yapımı ihale edilen 3 ilçenin yollarının aksine 30 Mart 2022’de 2 ilçenin “Muhtelif Yolları” 149 milyon 869 bin TL bedelle yeniden ihale edildi. (Mezopotamya Ajansı)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ