Mardin Roj

Mardin Kayyımı çöpe giden projenin yerine 3 kat maliyetle benzer projeye başladı

Mardin Kayyımı çöpe giden projenin yerine 3 kat maliyetle benzer projeye başladı
  • 04 Haziran 2021

Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyımı tarafından daha önce 2,5 milyon TL’ye yapılan ve bakımsızlıktan çöp olan “dikey bahçe projesi”’nin ismi bu kez “Mini Mardin Projesi” olarak değiştirildi ve bedeli gizlenerek yeniden ihale edildi. 

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetiminde iken 19 Ağustos 2019’da ikinci defa kayyım atanan Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde, daha önce yaklaşık 2 milyon 500 bin TL bedelle yapılan “dikey bahçe projesi” bakımsızlıktan dolayı kurudu. Kentin tarihi yapılarının minyatürlerinin yer aldığı projenin kurumasından sonra, Büyükşehir Belediyesi kayyımı ve Vali Mahmut Demirtaş, ismini “Mini Mardin Projesi” olarak değiştirip, yeniden ihale etti. Projeye ilişkin Mart ayında hazırlanan ihale, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı bünyesinde 5 Nisan’da gerçekleştirildi, 21 Mayıs’ta ise stardı verildi.
PROJENİN 3 KATI MALİYETLİ
Projenin başlaması ile birlikte bilgilendirme tabelasında belirtilmesi gereken zorunlu bilgilerden, işi yapan birim, işin adı, yüklenici firma, işin süresi, işe başlama tarihi, işin bitiş tarihine ilişkin bilgiler yer alırken, ‘sözleşme bedeli’ne yer verilmemesi dikkati çekti. İşin süresi ise 180 gün olarak belirlendi.
7 MİLYON 564 BİN TL VERİLDİ 
Mezopotamya Ajansı’nın ulaştığı ihale dokümanlarında kayyım yönetiminin yer vermediği sözleşme bedelinin bir önceki projenin 3 katı maliyetli olduğu ortaya çıktı. Belgelerde yer alan verilere göre, proje 7 milyon 564 bin 267 TL’ye ihale edildi.
İHALELER KANUNA AYKIRI
Proje Midyat merkezli Sercan Öztaş, BM Yapı İnşaat Mühendislik Sanayi Ticaret LTD. ŞTİ. Ortaklığı’na verildi. İşin verildiği firma olan BM Yapı’nın AKP’li Artuklu Belediyesi’nin işlerini yapan firma olması da dikkati çekiyor. Artuklu Belediyesi’nin 2020 yılı Denetim Raporu’nda şirkete verilen 3 ihaleden ikisinin “21(b) pazarlık usulü” ile yapıldığı belirtilirken, “Yapılan incelemede yapılan ihalelerin hiçbiri Kamu İhaleler Kanununun 21(b) maddesi kapsamında olmadığı ve Kamu İhale Kanununa göre 21(b) üzerinden yapılmasının kanuna aykırı olduğu sonucuna varılmıştır” ifadeleri kullanılmıştı.
FİRMAYA DAİR
Ticaret Sicil Gazetesi’ne göre Mardinli 2 kardeş tarafından 2019 yılında kurulduğu görülen BM Yapı isimli firma 300 bin TL sermaye ile kurulurken, 2020 yılında sermayesini 1 milyon liraya yükseltmiş olarak görülüyor. Firmanın resmi internet sitesinde, 2016 yılında şahıs şirketi olarak kurulduğu, İstanbul’da 2 adet okul inşaatı işi yaptığı görülürken, 2019 yılında Ticaret Sicil Gazetesi’nde kuruluşunu yaptıktan sonra Mardin’de BM Yapı adı ile faaliyet göstermeye başlayan firmanın hızlı yükselişi dikkati çekiyor. Firmanın kendi internet sitesinde yer alan bilgilere göre; kayyım yönetimindeki Mardin Büyükşehir, kayyım yönetimindeki Kızıltepe Belediyesi, AKP’li Artuklu Belediyesi ile İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, AFAD İl Müdürlüğü ve Mardin Yatırım ve İzleme Koordinasyon Başkanlığı’nın (YİKOB) ihalelerini alıyor. Firma, daha önce Mardin Büyükşehir Belediyesi itfaiye binasının yapımıyla ilgili aldığı ihale ile de gündeme gelmişti. Firma sahibi kardeşlerin babası Ceyhan Mungan’ın, ihale komisyonunda olduğu ortaya çıkmıştı. (Mezopotamya)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ