Mardin Roj

Mardin kayyımı 132 araç kiraladı, 80’i Mardin’e hiç girmedi

Mardin kayyımı 132 araç kiraladı, 80’i Mardin’e hiç girmedi
  • 9 Aralık 2021 15:21
Kayyımların bütün ihaleleri salgın ve afette kullanılan 21/b ile yaptığını belirten HDP Milletvekili Necdet İpekyüz,” Mardin kayyımı 132 araç kiralamış, 80’i Mardin’e girmemiş. Kayyımın kendisi afet olmuş” dedi.
Meclis Genel Kurulu’nda Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve bağlı kuruluşların bütçeleri görüşülüyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesine dair alan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Necdet İpekyüz, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni eleştirerek, kayyımların icraatlarına değindi.
Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın yerine Nurettin Nebati’nin atanması üzerinden Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini eleştiren İpekyüz, “Yeni rejim neydi? Daha hızlı kalkındıracağım, daha hızlı değiştireceğim. Tek yaptığı değişiklik, ekonomide başkanları ve bakanları değiştirmek. Sonuç ne, uçuyor. Ne uçuyor, dolar uçuyor. Ne düşüyor, TL düşüyor. Bugün 9 Aralık. ‘9 Aralık’ dediğimde aslında sizlere bakıp şunu söylemem lazım: İlk iktidara geldiğinizde 3Y demiştiniz; yolsuzluk, yasaklar ve yoksulluk. Bugün yoksullukla, yolsuzlukla mücadele günü ve yolsuzluğun mücadelesini söyleyenler dünya yolsuzluk sıralamasında en başta giden ülkeler arasına gelmiş. Hani büyüyorsunuz, büyüyorsunuz ya, yolsuzlukta büyüyorsunuz. Büyüme, enflasyon, faiz, hayat pahalılığı ve yoksullukla ilgili Sefalet Endeksi; bunu biz mi hazırladık? Dünya hazırlıyor” dedi.
‘HALK SEFALETTE YAŞIYOR’
İpekyüz, “Türkiye dünyanın en sefalet ülkelerinden biri görünüyor. Sefalette yaşayan kim? Büyük çoğunluk, halkımız sefalette yaşıyor. Neydi? ‘Büyüyeceğiz, uçacağız, gelişeceğiz’. Bunu doğru söylediniz, niçin? Büyüyen sizsiniz, yandaşınız, uçan sizsiniz. Toplumun büyük çoğunluğu, halkın büyük çoğunluğu sıkıntıda; pazara artık akşam gidiyor, bayat ekmek almaya çalışıyor, artık kendi evinin erzaklarını getiremiyor ama siz bunu görmek istemiyorsunuz” şeklinde konuştu.
‘TÜİK BİLGİ AKTARMIYOR’
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinde akışın sağlıklı olmadığını söyleyen İpekyüz, “2014 yılından beri, yedi yıldır hane halklarıyla ilgili, iş gücüyle ilgili bir bilgi aktarmıyor, yedi yıldır ya. Ben, kendi Batman ilimin, kendi bölgemin, ya sizler kendi illerinizin bilgilerini öğrenmek istemez misiniz? Öğrenmek istersiniz, analiz yapmak için, eleştirmek için, muhalefet etmek için, yapıcı eleştiri getirmek için. Hakikatle yüzleşmemek için, gerçekle yüzleşmemek için. Nasıl ki biz ‘barış’ dediğimizde, nasıl ki biz ‘işkence’ dediğimizde, nasıl biz ‘hak’ dediğimizde, nasıl ki ‘yoksulluk’ dediğimizde, ‘işsizlik’ dediğimizde siz hakikatle yüzleşmek istemiyorsanız, sanal bir ortamda görünmek istiyorsanız, maskelemek istiyorsanız, onun için kaçıyorsunuz, TÜİK de bunu göstermiyor. Nedir? Demiş ki: ‘2021’in sonunda bunu açıklamaya çalışalım.’ Yedi yıl sonra. Bir ay kalmış 2022’nin ilk ayına. Gerçek ortaya çıksın ki biz de bunu öğrenelim” ifadelerini kullandı.
BÖLGEDEKİ EŞİTSİZLİK
İpekyüz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Geçenlerde Ulaştırma Bakanlığı Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bir harita çıkarttılar, Türkiye’nin neresinde demir yolu yatırımı var. Merak ettim; Mardin’in Mazıdağı ilçesi-Diyarbakır arasında bir demir yolu döşemesi; bitmiş, son on yılda tek biten o. Neymiş? Cengiz Holding’in fabrikasına Mazıdağı’ndan Diyarbakır’a demir yolu döşüyorlar ve kim yapıyor? Cengiz Holding’in kendisi yapıyor. Kim bunu karşılıyor? Ulaştırma Bakanlığı, yani biz karşılıyoruz. Buna ‘xêra xwedê’ derler ama Allah size bunu bırakmayacak, onu diyeyim. Yer altı, yer üstü zenginliklerinin en bol olduğu yerde yer üstündeki yurttaşları yoksul bırakıyorsunuz; Hasankeyf gibi, Mezopotamya gibi enerjinin, suyun cenneti olan yerlerde insanları enerjisiz, susuz bırakıyorsunuz. Mardin’de, Batman’da, Urfa’da insanlar tarlalarını sulayamıyorlar, su parası veremiyorlar.
DEDAŞ ZULMÜ YARATTINIZ
Ve yeni bir zulüm yarattınız, DAEŞ gibi ‘DEDAŞ’ diye bir zulüm yarattınız. ‘DEDAŞ’ dendiğinde insanlar yakalarını silkiyor. Şu anda, bir aydır Batman’ın 9 köyünde su yok elektrik dinamolarını kestikleri için; su yok, su ve gece gündüz ‘Pandemi var; elinizi yıkayın, elinizi yıkayın…’ Demezler mi: Bu olmaz; vallahi olmaz, vallahi olmaz.
KAYYIMLARIN İCRAATLARI 
Kayyımlar, biliyor musunuz, Kamu İhale Kurumu burada oturuyor, bu ‘21/b’ denilen nedir? Salgında, afette, olağanüstünde… İnanın dünyanın herhangi bir ülkesi, Kamu İhale Kurumu’nun verilerini incelese, ‘Türkiye zaten bir afette, olağanüstü hâlde yaşıyor’ diyecek. Der ki: ‘Bu, insan eliyle bir afettir. Her yerde 21/b’yle ihale yapıyorlar’. Tünel yapıyorsunuz 21/b’yle, cezaevi yapıyorsunuz 21/b’yle, havlu peçete alıyorsunuz 21/b’yle. Mardin kayyımı 132 araç kiralamış, 80’i Mardin’e girmemiş, 21/b’yle. Bre insaf! Kayyımın kendisi afet olmuş, kayyımın kendisi gasp olmuş. Siz bunu böyle görmeniz lazım.
Sevgili Selçuk Mızraklı Diyarbakır’ın Fiskaya’sında duvarına arbena yapan, hep beraber oynayan kadınlar ve erkek folklor takımı çiziyordu. Nasıl çiziyordu? 21/b’yle değil, gönüllü ressamlar yapıyordu. Gönüllü ressamlar gelmişti, sadece yemek ve ulaşımını karşılıyordu. Sonra ne yaptı biliyor musunuz o kayyım, o herkese tatlı dağıtıyordu ya! Kadayıftan heykel yaptırdı, yediği kadayıfların heykelini yaptırdı.”
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ