Mardin Roj

Mardin ilk sıralarda: 10 ayda 453 kadın öldürüldü

Mardin ilk sıralarda: 10 ayda 453 kadın öldürüldü
  • 14 Kasım 2020 17:26

Kadın cinayetlerine ilişkin raporunu açıklayan Sosyo Politik Saha Araştırma Merkezi, yılın ilk 10 ayında 197’si şüpheli olmak üzere toplam 453 kadının öldürüldüğünü açıkladı. En fazla şüpheli kadın ölümünde Antalya, Diyarbakır ve Aydın’ı 10 cinayetle Mardin takip etti.

Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi, 2020 yılı Ocak ve Ekim aylarını kapsayan 10 aylık Kadın Cinayetleri Raporunu açıkladı. Rapor, Kadın Cinayetlerini Durduracağız, Bianet, Jînnews, Mezopotamya Ajansı başta olmak üzere pek çok site ve yayın içerisinde elde edilen veriler sonucunda hazırlandı. Raporda, 10 aylık zaman diliminde, en az 256 kadının cinayet sonucu, en az 197 kadının ise şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdiği bilgisine yer verildi. Şüpheli olarak kayda geçen ölümlerle beraber toplam 453 kadının öldürüldüğü kaydedildi.

‘EN ÇOK CİNAYET İSTANBUL’DA’

Rapordaki verilere göre; kadın cinayeti olarak kayıtlara geçen ölümlerin en çok görüldüğü ilk üç kent; İstanbul (37), İzmir (19) ve Antalya(13) iken; Hiçbir kadın cinayetinin basına yansımadığı iller ise Artvin, Bayburt, Hakkâri, Karaman, Malatya, Siirt, Tokat ve Dersim oldu.

Yine şüpheli kadın ölümlerinde ilk sırayı İstanbul (19) alırken, devamında Antalya (18) Diyarbakır (11) Aydın (11) ve Mardin (10) yer aldı.

‘EVLİ OLDUKLARI ERKEKLER TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜLER’

Raporda, öldürülen kadınların yüzde 37,9’unun evli olduğu erkek ya da eskiden evli olduğu erkekler tarafından, yüzde 18,4’ünün tanıdık/akraba tarafından, yüzde 16’sının ise birlikte olduğu erkek tarafından öldürüldüğü belirtildi.

‘YÜZDE 57,8’İ ATEŞLİ SİLAHLA GERÇEKLEŞTİ’

Raporda yine kadınların yüzde 57,8’i ateşli silahla, yüzde 27,3’ü kesici aletle, yüzde 6,6’sı boğularak, yüzde 3,5’i darp edilerek öldürüldüğü belirtildi. Öldürülen kadınların yüzde 3,5’inin ise nasıl öldürüldüğü tespit edilemedi.

Raporda, yıl yıl kadın cinayetlerinin nasıl gerçekleştiğine dair verilere bakıldığında; Kadın cinayetleri/katliamlarının artışı ile bireysel silahlanmanın artışı arasında doğrudan bir ilişki olduğu saptamasına yer verildi.

‘EN ÇOK CİNAYET EV İÇERİSİNDE’

Yine 10 aylık medya incelemesi sonucu edinilen bilgiye göre, kadınların yüzde 54,3’ü ev içerisinde, yüzde 33,6’sı sokak, iş yeri, kuaför, park vb. kamusal alanlarda öldürüldü.

Kadınların yüzde 12,1’inin ise nerede öldürüldüğü tespit edilemedi.

Raporun tamamına şu linkten ulaşılabilirsiniz;

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ