Mardin Roj

Mardin İl Milli Eğitim Müdürü ve kayyum belediyesinin daire başkanı görevden alındı

Mardin İl Milli Eğitim Müdürü ve kayyum belediyesinin daire başkanı görevden alındı
  • 20 Kasım 2019

Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyumu Vali Mustafa Yaman tarafından belediyede kimi dairelere müdür yapılan İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı görevden alınarak, merkeze çekildi.

Mardin İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından görevden alınarak merkeze çekildi. Kentte 3 yıldır bu görevi yürüten Sarı’nın yerine ise, Artuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Şeyhmus Sümer görevlendirildi. Sarı’nın görevden alınmasına dair Bakanlık ve Valilik’ten herhangi bir açıklama yapılmadı.

KAYYUM ENGEL OLMAYA ÇALIŞTI İDDİASI

Sarı, Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne ikinci kez kayyum olarak atanan Vali Mustafa Yaman tarafından bir önceki kayyumluğu döneminde İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkanı olarak görevlendirmişti. 31 Mart seçimlerinin ardından ise Sarı’nın belediyedeki görevi sona ermişti.

Ancak 19 Ağustos’ta belediyeye yeniden kayyum atamasıyla birlikte Sarı, belediyenin İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkanlığı ve İdari Genel Sekreter Yardımcısı olarak görevlendirildi.

Sarı’nın görevden alınarak merkeze çekilmesiyle ilgili kayyum Yaman’ın ilgili bakanlık yetkilileri ile görüştüğü ve söz konusu kararın iptal edilmesini istediği iddia edildi.

YOLSUZLUKLUK İDDİALARIYLA AYNI DÖNEME DENK GELDİ

Sarı’nın görevden alınmasının, kentteki devlet kurumlarında yaşanan yolsuzluklarla aynı döneme denk gelmesi dikkati çekti.

Bir süre önce Mardin Müze Müdürü Nihat Erdoğan görevden alınarak, merkeze çekilmişti. Sonrasında Erdoğan hakkında kimi yolsuzluk iddiaları gündeme gelmişti. Yine, görevden alınacağı belirtilen Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) Başkanı Yılmaz Altındağ istifasını sunmuştu. Altındağ’ın istifasını sunmasının ardından hakkındaki yolsuzluk iddiaları gündeme düşmüş, kentteki işverenlerin devreye girmesi sonucu Altındağ’ın istifasını geri çektiği açıklanmıştı. (Mezopotamya Ajansı)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ