Mardin Roj

Mardin HDP Eşbaşkanlarının iddianamesi hazırlandı

Mardin HDP Eşbaşkanlarının iddianamesi hazırlandı
  • 9 Şubat 2021 10:17

HDP Mardin İl Eşbaşkanı Perihan Ağaoğlu ve eski İl Eşbaşkanı Musa Alkan tutuklandıktan bir yıl sonra, emniyetin var ettiği ancak ulaşamadığı “gizli tanık” beyanlarına dayandırılarak iddianame hazırlandı.

Mardin’de 29 Şubat 2020’de yapılan ev baskınlarında gözaltına alınıp, 6 Mart 2020’de tutuklanan HDP İl Eşbaşkanı Perihan Ağaoğlu ile önceki dönem İl Eşbaşkanı Musa Alkan hakkında yürütülen soruşturmada bir yıl sonra iddianame hazırlandı. Hazırlanan 29 sayfalık iddianamenin 16 sayfasında PKK hakkında bilgilere yer verildi. Yine 2016 yılında Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan sivil toplum örgütleri ile ilgili bilgilendirmelerin yer aldığı iddianamede eşbaşkanların siyasi faaliyetleri suçlama konusu yapıldı. İddianamede eşbaşkanlar “örgüt üyesi olmakla” suçlanırken, delil olarak birçoğu ortada olmayan 6 ayrı “gizli tanık” beyanı yer aldı.
FAALİYET RAPORLARI DELİL YAPLIDI 
Başlatılan soruşturmanın 31 Ekim 2016’da Demokratik Bölgeler Partisi’ne (DBP) yapılan baskında partiye ait el konulan faaliyet raporları da delil olarak gösterildi. Mardin’de mahallelerde meclislerin kurulması üzerine oluşturulan iddianamede, açık tanık beyanlarında yer alan “düzenlenen toplantıda mahallenin sorunları, mahalle halkının istekleri doğrultusunda belediye ile daha iyi nasıl iş birliği yapılacağı konuşuluyordu” sözleri suç delili sayıldı. İddianamede, “Oluşturulan mahalle meclisinin DBP Artuklu İlçe örgütünce oluşturulduğu belirtilmiş ise de; DBP tüzüğünde partinin organ ve kurulları başlığı altında köy meclisi, belde kadın meclisi, gençlik meclisi, ilçe kadın meclisi, ilçe gençlik meclisi, ilçe danışma meclisi, il kadın meclisi, il gençlik meclisi ve il danışma meclislerinin yer aldığı bu meclisler dışında Halk meclislerinin ve Mahalle meclislerinin bulunmadığının tespit edildiği” ifadelerine yer verildi. İddianamede Nusaybin, Derik ve Dargeçit’te özyönetim ilanları da eşbaşkanlara suçlama olarak yöneltildi.
ULAŞILAMAYAN ‘GİZLİ TANIK’ DOSYADA
İddianamede beyanlarına yer verilen “gizli tanıklar”, “1T4PK65I/TOPKAPI”, SEHER, “G1R9N0D7”, “ML1Z0G7R1T/MALAZGİRT”, “C1N9K1K8L/ÇANAKKALE” VE “T0MR1SH4N/TOMRİSHAN” olarak yer aldı. Adı geçen “gizli tanık” “ML1Z0G7R1T/MALAZGİRT” daha önce de Mardin’de HDP ve DBP’li siyasetçiler ile yerlerine kayyım atanarak tutuklanan belediye eşbaşkanları hakkında hazırlanan iddianamelerde yer almıştı. Ancak söz konusu dosyalara dair görülen davalarda beyanları yer alan gizli tanık “ML1Z0G7R1T/ MALAZGİRT”e yapılan araştırmada gerçek olmadığı ortaya çıkmıştı. Mardin 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne Emniyet Müdürlüğü tarafından gönderilen yazıda, “ML1Z0G7R1T kod isimli şahıs hakkında Mardin 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı tarafından verilen herhangi bir Tanık Koruma Tedbir Kararı olmaması, ilgi sayılı talimatta şahsın iletişim ve açık kimlik bilgilerinin bulunmaması sebebiyle belirtilen kod ismiyle şahsın tespit edilemediği” belirtilmişti. (MA)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ