Mardin eski Milletvekili Yıldırım’ın durumu Bakan Bozdağ’a soruldu

Mardin eski Milletvekili Yıldırım’ın durumu Bakan Bozdağ’a soruldu
  • 12 Eylül 2022 13:02

HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay ve Pero Dündar, HDP Mardin eski Milletvekili Gülser Yıldırım’ın infazını tamamlamasına rağmen 3 aydır tahliye edilmemesini Meclise taşıdı. 

HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay ve Pero Dündar, HDP Mardin eski Milletvekili Gülser Yıldırım’ın infazını tamamlamasına rağmen 3 aydır tahliye edilmemesini Meclise taşıdı. Dündar ve Günay, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Verilen soru önergesi şu şekilde; 

“Türkiye’de temsili demokrasinin temeli niteliğindeki seçme ve seçilme hakkının tanınmamasına, halk iradesinin hukuk kılıfıyla gasp edilmesine çok kez şahitlik edilmiştir. Gülser Yıldırım’ın da Mardin milletvekiliyken yalnızca siyasi saiklerle düzenlenen iddianameler neticesinde dokunulmazlığı kaldırılmış, 9 Halkların Demokratik Partisi milletvekiliyle birlikte 4 Kasım 2016’da tutuklanmıştır.

Cezaevlerinde tutukluların maruz kaldıkları hak ihlalleri ve işkenceler her gün kamuoyuna sıkça yansırken ayrıca infazını tamamlayan tutukluların tahliyeleri de engellenmektedir. Gülser Yıldırım da hakkında verilen 7 yıl 6 aylık hapis cezasının, Yargıtay tarafından onanmasının ardından 5 yıl 7 ay 16 gün cezaevinde kalması gerekirken Yargıtay’ın verilen cezayı onamamasından ötürü 5 yıl 10 ay 8 gündür yani infazı dolmasına rağmen 3 aydır cezaevinde hukuksuz bir şekilde tutulmaktadır.  Yargıtay hakimleri, Yıldırım’ın avukatlarının defalarca kez yazdığı dilekçelere cevap bile vermemiş, tutukluluğun ve tahliye edilmemesinin keyfiliğini kanıtlamıştır.

Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle şu sorular soruldu:

“Gülser Yıldırım’ı tahliyesi neden engellenmektedir?

Yargıtay’ın dosyaya dair karar vermemesi, Yıldırım’ın hukuksuz bir şekilde devam eden tutukluluğunun sürdürülmek istenmesinden midir?

İnfazı dolan tutukluların tahliye edilmemesi yeni bir ceza yöntemi olarak mı uygulanmaktadır?

Yargıtay hakimlerinin dilekçelere cevap vermemesi ve bu keyfi uygulaması bilginiz dahilinde midir?”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ