Mardin Roj

Mardin eski milletvekili, HEP’in kurucularından Adnan Ekmen hayatını kaybetti

Mardin eski milletvekili, HEP’in kurucularından Adnan Ekmen hayatını kaybetti
  • 05 Ağustos 2021

Eski Devlet Bakanlarından ve Halkın Emek Partisi (HEP) kurucularından Mehmet Adnan Ekmen, tedavi gördüğü Ankara’da hayatını kaybetti.

 

Bir süredir yakalandığı hastalıkla mücadele ettiği belirtilen eski Devlet Bakanlarından Adnan Ekmen, tedavi gördüğü Ankara’da hayatını kaybetti.

 

Devlet Eski Bakanı Ekmen’in Gercüş’te toprağa verileceği öğrenildi.

 

Ekmen’in cezaevi arkadaşı ve Kürt siyasetçi Mahmut Alınak yaptığı paylaşımda, “Hak ve özgürlük mücadelesine büyük emekleri olan dostumu, yol arkadaşımı, Adnan Ekmen’i ne yazık ki kaybettik. Bugün cezaevlerinde Kürtçe serbest ise bunu Adnan’la Amed’de başlattığımız açlık grevine ve akabinde oluşan baskıya borçluyuz. Seni mücadelenle ve güzelliklerle anacağız” ifadelerini paylaştı.

 

Kürt siyasetçi Sırrı Sakık da yaptığı paylaşımda “Bugün sevgili abimiz Adnan Ekmen’i kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Birlikte HEP’i kurduk, aynı dönem de mecliste yer aldık. Komşu olduk, dost, kardeş olduk. Her zaman zarifliği, naifliğiyle hatırlayacağız. Mekanı cennet olsun” ifadelerini kullandı.

 

MEHMET ADNAN EKMEN KİMDİR?

 

1948 Batman Gercüş doğumlu olan Adnan Ekmen, İstanbul Beyazıt İktisadi Ticari Bilimler Yüksek Okulu’nu bitirdi. Gercüş Belediye Başkanlığı, 18. Dönem Mardin, 19. Dönem Batman Milletvekilliği ile Devlet Bakanlığı yaptı.

 

14-15 Ekim 1989’da Paris’te France-Libertés Vakfı ile Kürt Enstitüsü ortak Kürt Konferansı düzenledi. Konferansa Kürt sorununun varlığını kabul ettiği için SHP’den ihraç edilen Malatya Milletvekili İbrahim Aksoy’la birlikte katılanlar arasında milletvekilleri Ahmet Türk, Mahmut Alınak, Mehmet Adnan Ekmen, Mehmet Ali Eren, Salih Sümer, İsmail Hakkı Önal ve Kenan Sönmez de vardı. Adnan Ekmen, beraberindekiler ile birlikte 17 Kasım 1989’da “Parti suçu işledikleri ve Ülkeyi bilme amaçlı faaliyet yürüttükleri gerekçesi ile ıhraç edildi. Bunun üzerine ihraç kadarını protesto ederek, SHP’den istifa eden 12 milletvekili de Ekmen ve diğer Kürt siyasetçilerle hareket ederek Halkın Emek Partisi’ni (HEP) 7 Haziran 1990’da kurdu. SHP’den ihraç edilen ve istifa eden 19 milletvekilinden 11’i HEP’in kuruluşunda yer aldı. Fehmi Işıklar HEP’in ilk genel başkanı oldu.

 

Ekmem 20 Ekim 1991’deki erken genel seçimlerde HEP’in SHP ile yaptığı ittifak sonrası Mardin milletvekili olarak meclise girdi. SHP ile HEP, resmi verilere göre 57 kişinin yaşamını yitirdiği 21 Mart 1992’deki Newroz kutlamalarında yaşananlar nedeniyle ikinci kez karşı karşıya geldi. Fehmi Işıklar, Adnan Ekmen ve Salih Sümer dışındaki 18 HEP’li milletvekili SHP’den istifa etti ve HEP çatısı altında Meclis’te faaliyetlerine devam etti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ