Mardin Roj

Mardin Emek ve Demokrasi Güçleri ırkçılığa karşı sokağa çıktı

Mardin Emek ve Demokrasi Güçleri ırkçılığa karşı sokağa çıktı
  • 27 Temmuz 2021

Mardin Emek ve Demokrasi Platformu tarafından ırkçılığa karşı yapılan açıklamada konuşan İHD Şube Başkanı Fevzi Adsız, İHD verilerine göre 2020’de gerçekleşen 14 ırkçı saldırıda 7 kişinin yaşamını yitirdiğini belirtti. 

 

 

 

Mardin Emek ve Demokrasi Platformu ırkçı saldırılara karşı İnsan Hakları Derneği (İHD) Mardin Şubesi önünde basın açıklaması yaptı. “Irkçılığa karşı birlikte mücadele” pankartının açıldığı açıklamada konuşan İHD Şube Başkanı Fevzi Adsız, Türkiye’de işlenen nefret suçlarında cezasızlığın etkisine dikkat çekti.

 

 

 

2020’DE 14 IRKÇI SALDIRI, 7 ÖLÜ 

 

 

 

Son dönemde Suriyeli mülteciler ve mevsimlik Kürt işçiler başta olmak üzere pek çok kesime yönelik saldırılarda artış yaşandığını ifade eden Adsız, “2020 yılında sadece İHD’nin tespitlerine göre 14 ırkçı saldırı olayında 3’ü Suriyeli çocuk olmak üzere 7 kişi öldürülmüş. Söz konusu vakalarda en az 32 kişi de yaralanmıştır. 2010 yılından bu yana 280 ırkçı saldırıda 15 kişinin öldürüldüğünü ve 1097 kişinin de yaralandığını görüyoruz. Nefret suçlarındaki gerçek verilerin İHD’nin ulaşabildiği verilerin ötesinde olduğu görülmektedir” dedi.

 

 

 

‘NEFRET SÖYLEMİNDEN VAZGEÇİLMELİ’

 

 

 

“Her gün açığa çıkan ırkçı saldırılara karşı her kademedeki yetkililer ve siyasetçiler nefret söylemlerinden vazgeçmelidir” diyen Adsız, ayrımcı, ötekileştirici, kutuplaştırıcı dilin sürmesi durumunda Türkiye’de nefret suçlarının bitmeyeceğini belirtti.

 

 

‘SALDIRILARI KINIYORUZ’

 

 

Adsız son olarak, “Yaşam hakkı başta olmak üzere ağır insan hakları ihlallerine yol açan bu ırkçı saldırıları kınıyor nefret suçu kapsamındaki benzer saldırılarda olduğu gibi süregelen politikalardan Kürt kimliği ve Kürtçe diline ilişkin her türlü ırkçı saldırılara zemin hazırlayan ve toplumsal barışı zedeleyen açıklamalardan vazgeçilmelidir.Failler hakkındaki cezasızlık sona erdirilmeli ve saldırıyla ilgili soruşturmalar etkin bir şekilde sürdürülmelidir” diye konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ