Mardin Roj

Mardin Derik’te zeytin hasadı bu yıl üzdü

Mardin Derik’te zeytin hasadı bu yıl üzdü
  • 04 Kasım 2019

Derik’te en temel geçim kaynaklarının başında gelen zeytinin hasadı bu yıl çiftçinin yüzünü güldürmedi.

Mardin’in Derik ilçesinde geçtiğimiz haftalarda başlayan zeytin hasadında sona gelindi. Kent sakinlerinin en önemli geçim kaynakları arasında yer alan hasat bu yıl 10 bini aşkın dekarlık alanda yapıldı. Ancak kilosu 5 ila 20 TL arasında alıcı bulan zeytinin hasadındaki düşüşten kaynaklı bu yıl çiftçinin yüzü gülmedi.

ÜRÜN DÜŞÜKLÜĞÜ

Geçtiğimiz ay başladığı zeytin hasadına halen devam eden Azad Deniz, söz konusu ürün düşüklüğünün sebebinin periyodisite (bir yıl ürün verip, diğer yıl ürün vermeme) olduğunu aktardı. Bahçesindeki zeytin ağaçlarının 3 kuşak öncesinden dikildiğini ve yaşlarının 150 civarında olduğunu kaydeden Deniz, her büyük bir ağaçtan ortalama 250 kilo zeytin topladıklarını belirtti. Deniz, kimisini sofralık kimisini ise zeytinyağı yapımında kullandıkları zeytinlerin üretiminde herhangi bir kimyasal maddenin bulunmadığını ve tamamen organik olduğunu vurguladı.

İNGİLTERE’DE BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ

Bazı çeşitlerde 2 kilo zeytinden bir kilo zeytinyağı elde ettiklerini dile getiren Deniz, zeytindeki kaliteyi belirleyen temel etkeninin iklim olduğunu dikkat çekti. Deniz, “Belli dönemde ağaçların çapası yapıldığı zaman ve yeteri kadar su verildiğinde kaliteli zeytin yetişiyor” dedi.

Kentte, Deniz, Xirxali, Zoncuk, Guleki, Kejik, Belloti, Qurseki, Melkebeli ve Mavi türlerinde zeytinlerin yetiştiğini dile getiren Deniz, söz konusu zeytinlerin İngiltere’nin başkenti Londra’da gerçekleşen uluslararası zeytinyağı yarışmasında birincilik ödülü aldığını hatırlattı. (MA)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ