Mardin Roj

Mardin Cumhuriyet Meydanı’nda ne yapılıyor?

Mardin Cumhuriyet Meydanı’nda ne yapılıyor?
  • 19 Ağustos 2021

Bağımsız Mardin Milletvekili Tuma Çelik, Mardin’in bitmek bilmeyen Cumhuriyet Meydanı projesini Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a sordu. 

 

Bağımsız Mardin Milletvekili Tuma Çelik, Mardin’in bitmek bilmeyen Cumhuriyet Meydanı projesini Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a sordu. Projenin bitmemesinden, proje alanında çıkan tarihi kalıntılara kadar birçok soru yönelten Çelik, projede ortaya çıkan usulsüzlükler ile ilgili başlatılan bir soruşturma olup olmadığını sordu.

 

Tuma Çelik’in soru önergesi şu şekilde; 

 

“Mardin’in Artuklu ilçesi Cumhuriyet Meydanı’nda Mardin Büyükşehir Belediyesi Kayyım yönetimi tarafından 2019 yılından bu yana devam ettirilen “Meydan İyileştirme Projesi” 6 aylık sürede bitirileceği söylenmesine rağmen bir türlü bitmek bilmemiştir. Meydan şu an her ne kadar hizmete açılmış ise de, inşaat alanını andırmaktadır. Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden herhangi bir izin alınmadan başlanan çalışma bölgenin koruma altında olmasına, Ermeni, Süryani ve Müslümanlara ait mezar kalıntıları ile Meryem Ana Süt Kuyusu ve Tarihi Kapuçin Kilisesi’ne ait kalıntıların çıktığına dair basına yansıyan bilgilere rağmen sürdürülmüştür. Uzmanlardan edindiğimiz bilgiye göre, gelinen aşamada altına 50 araçlık bir otopark yapılan meydanın eğimi de tutturulamamış, 2 metreye yakın bir eğim farkı görülmüş ve kullanılamaz bir meydan ortaya çıkmıştır.

 

Bu bağlamda;

 

  • Mardin Cumhuriyet Meydanındaki tarihi kalıntılara dair bir çalışma yapılacak mıdır?
  • Alanda ortaya çıkan kalıntılara rağmen gerçekleştirilen ve sonuç olarak eğim farkı bile hesaplanamayan proje ile ilgili ilgililer hakkında bir soruşturma başlatılmış mıdır?
  • Gerekli izinler alınmadan başlatılan çalışmaya nasıl izin verilmiştir? Sorumlular hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?
  • Meydanın tarihi dokuya uygun hale getirilmesi için çalışma yapılacak mıdır?”

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ