Mardin Roj

Mardin Cezaevinden sevk edilen siyasi tutuklular adli koğuşlara konuldu

Mardin Cezaevinden sevk edilen siyasi tutuklular adli koğuşlara konuldu
  • 13 Mart 2021

Mardin’den Diyarbakır T Tipi Kapalı Cezaevine sevk edilen siyasi tutuklular adli mahkumların olduğu bloğa yerleştirildi. Tutuklulardan İlhan Dayan, ailesi aracılığıyla kendilerine askeri tekmil ve ayakta sayım dayatmasında bulunulduğunu aktardı. 

Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nden 19 Şubat’ta farklı cezaevlerine sevk edilen 13 tutukludan 9’u Diyarbakır T Tipi Kapalı Cezaevine nakledildi. Bu tutuklulardan 6’sı ise siyasi tutukluların bulunmadığı T-3 ve T-4 Nolu cezaevlerine götürüldü.
28 yıldır tutuklu bulunan İlhan Dayan ile birlikte iki kişi, sadece adli tutukluların tutulduğu T-3 Nolu Cezaevine, 15 aydır tutuklu olan Ali Aslan ve beraberindeki 2 kişi ise T-4 Nolu Cezaevine konuldu.
Diğer siyasi tutukluların bulunduğu bloklara nakledilmek isteyen 9 tutuklunun  talebi her iki cezaevi idaresi tarafından reddedildi. Karantina sürecini tamamlandıktan sonra yakınları ile görüşebilen tutuklulardan İlhan Dayan ile Ali Aslan yaşadıklarını kamuoyuna aileleri aracılığıyla aktardı.
İlhan Dayan’ın ağabeyi Hamdullah Dayan, yaptıkları kapalı görüşte kardeşinin koğuşlarında 3 ranza ve masa dışında hiçbir şeyin olmadığını, tüm taleplerine rağmen eksikliklerin giderilmediğini söylediğini belirtti.
Tutuklulara yine ayakta sayım dayatmasında bulunduğunu aktaran Dayan, “Zaten kapıdan bakıldığında 3 kişiler ama ‘ayakta sayım alacağız’ diye dayatıyorlar. Her şey için dilekçe yazılacağı isteniyor. Kardeşimin şu ana kadar yazdığı dilekçelerden sadece birine sözlü olarak cevap verilmiş. Cezaevi müdürü gardiyanlar aracılığıyla kardeşe ‘Geleceksin bir asker gibi tekmil vereceksin. Ayakta durup, talebini ileteceksin’ cevabı göndermiş” diye belirtti.
‘12 EYLÜL GİBİ’
Kardeşi ve diğer tutukluların bu yaklaşımı kabul etmediğini söyleyen Dayan, cezaevlerindeki görüşleri sırasında tutukluların ve ailelerin de yine baskı altına alındığı bir ortam yaratıldığını anlattı. Dayan, şunları ifade etti: “Görüş esnasında diğer kabindekilerle görüşülmemesi için iki gardiyan bir tarafta, iki gardiyan diğer tarafta duruyor. Diğer kabine geçip bir merhaba veremezsin. Telefon görüşmesi de hiçbir uyarı yapılmadan kesiliyor. 12 Eylül darbesi döneminde gördüğümüz manzaralar, değişen bir şey yok. Tek değişen kaba dayak yok.”
Dayan, kardeşi ve diğer tutukluların maruz kaldığı bu yaklaşımlar ve uygulamalar konusunda yetkililerin ve insan hakları örgütlerinin harekete geçmesini istedi.
‘24 GÜNDÜR BİR BARDAK ÇAY VERİLMEDİ’
T-4 Nolu Cezaevine konulan Ali Aslan’ın oğlu Ruken Aslan da, babası ve diğer tutukluların karantina sürecinin ardından normal koğuşa alındıklarını, fakat 24 gündür kendilerine bir bardak çay dahi verilmediğini anlattı.
Tutukluların konuldukları koğuşta sadece ranza ve yatak olduğunu 3 kişiye sadece bir somun ekmek verildiğini dile getiren Aslan, “Babam da arkadaşları da ağır bir tecrit altında tutulmakta. Bunun gündeme getirilmesini, kendilerinin siyasi tutukluların olduğu cezaevine sevklerinin yapılmasını istiyorlar” dedi.
Babasını ve diğer tutukluların görüştüklerini cezaevi müdürünün ‘Ben de anlamadım sizleri bu cezaevine neden getirdiklerini. Burası adli suçluların yeridir’ dediğini de paylaşan Aslan, yaşanan hukuksuzluğa bir an önce son bulması için çağrıda bulundu. (MA)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ