Mardin Roj

Mardin Cezaevinde tutukluların tedavilerinin yapılmaması Meclise taşındı

Mardin Cezaevinde tutukluların tedavilerinin yapılmaması Meclise taşındı
 • 15 Şubat 2022 11:42

HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, Mardin E Tipi Kapalı Cezaevindeki tutukluların durumuna dair Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

 

HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, Mardin E Tipi Kapalı Cezaevindeki tutukluların durumuna dair Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) tarafından hazırlanan rapora dikkat çeken Günay, Bozdağ’a tutukluların sağlık durumlarını aktararak, “Türkiye’de ve özelde de Mardin E Tipi Cezaevinde yaşanan ihlalleri yerinde gözlemleyip çözüm üretebilmek için ziyaretler gerçekleştirilecek midir” diye sordu.

 

Ebru Günay’ın soru önergesi şu şekilde;

 

“Özgürlük İçin Hukukçular Derneği Mardin Temsilciliği Hapishane Komisyonu tarafından Aralık 2021 ve Ocak 2022 tarihleri arasında Mardin E Tipi Cezaevine ziyaretler gerçekleştirilmiş ve bu ziyaretler neticesinde yaşanan hak ihlalleri raporlaştırılarak kamuoyuna sunulmuştur. Hazırlanan bu rapora göre;

 • Hastane sevklerinde ağız içi arama ve benzeri insan onuruna yakışmayan yaklaşımlar sonucu kronik rahatsızlığı bulunan mahpusların sağlık sorunlarının arttığı, bu hastaların hastane sevklerinin yapılmadığı ve tedavilerinin cezaevinde yapıldığı, taraflı koğuşlarda halen sağlık sorunlarının devam ettiği,
 • Koğuşların normal sayının çok üstünde olduğun, özellikle pandemi sürecinde ihtiyaç duyulan hijyen koşullarının sağlanmadığı, maske ve hijen malzemelerinin mahpuslara ücretsiz olarak verilmediği, salgın döneminde mahpusların sağlıklı beslenebilmeleri için iaşe bedellerinin arttırılmadığı,
 • Karantina odasının temizlikten uzak yapısı sağlıksız bir ortamın oluşmasına sebep olduğu gibi, aynı zamanda salgın hastalık döneminde hasta mahpusların da her koğuşta/odada bulunuyor oluşu göz önüne alındığında mevcut durumun ciddi risk oluşturduğu,
 • Asker ve Gardiyanlar tarafından hastane sevklerinde mahpuslara yönelik insan onuruna yakışmayan üst araması yapıldığı,
 • Şu ana kadar Mardin E Tipi Hapishanesinde İdare ve Gözlem Kurulu kararı ile denetime ayrılan taraflı koğuşta bulunan mahpusun olmadığı,
 • Mahpusların sosyal ve kültürel etkinlik gerçekleştirmeleri için gerekli olanakların sağlanmadığı,
 • D. adlı mahpus yapılan görüşmede kalp-damar rahatsızlığı olduğunu belirtmiştir. Hastaneye sevkinin yapılması için 2-3 defa talepte bulunmasına rağmen bu talebi reddedilmiştir. Hastalığı ileri bir seviyeye gelmiş olup ameliyat edilmesi gerekmektedir.
 • A. adlı mahpus 5 ay açlık grevlerinde kaldıktan sonra beyin damarları kurumuş ve beyin damar tıkanıklığı bulunmaktadır. Önceden ayda bir kere kontrole giden B.A. adlı mahpus sevk sürecinde maruz kaldığı muameleden kaynaklı son yedi aydır kontrole gidememiştir.
 • Ş.A. adlı mahpus yapılan görüşmede böbreklerinin taş ürettiğini ve üç ayda bir ameliyat olması gerektiğini dile getirmiştir. Hemen hemen her gün ağrı çeken mahpusun aynı zamanda midesi de rahatsızdır. Mahpus tarafından mide rahatsızlığından dolayı yemek yiyemediği belirtildi. Mahpus günde bir defa zorunlu olarak yemek yediğini, yediği bu öğlen öğününde çoğunluğunda da kusma yaşadığını belirtmiştir.
 • D. adlı mahpusun geçirdiği iş kazası sonucu kolunda bulunan bazı damarlar kesilmiştir. Rutin olarak elektrikli fizik tedaviye gitmesi gerekirken gidememektedir. S.D. adlı mahpusun aynı zamanda ciddi psikolojik rahatsızlıkları bulunmasına rağmen kendisine hiçbir şekilde tedavi olma imkanı sunulmamaktadır.
 • D. adlı mahpusun böbrekleri taş üretmekte olup iki-üç defa hastaneye sevkini talep etmesine rağmen bu talebi geri çevrilmiştir. Eskiden sık sık hastane kontrolüne giderken son yedi aydır hastaneye kontrole gidememiştir.
 • B. adlı mahpus bir süredir diş ağrısı çektiğini dile getirmiştir. Kendisi hiçbir şekilde diş kontrolüne götürülmediğini, hastaneye sevkinin yapılmadığını belirtmiştir. İdare ve Gözlem Kurulunun kendisi hakkında hukuka ve gerçeğe aykırı olarak rapor düzenlediğini belirtmiştir.

 

Bu bağlamda;

 • Özgürlük İçin Hukukçular Derneği’nin Mardin E Tipi Cezaevinde gerçekleştirdiği ziyaret sonrasında kamuoyuna sundukları raporda tespit edilen hak ihlallerinden Bakanlığınız haberdar mıdır? Yaşanan hak ihlallerinin giderilmesi için gerekli girişimlerde bulunacak mısınız?
 • Hasta mahpusların hastaneye sevk edilmeyip cezaevinde tedavilerinin yapılmasının sebebi nedir?
 • Hastaneye sevki gerçekleştirilen hasta mahpuslara sevk esnasında askerler ve gardiyanlar tarafından gerçekleştirilen hukuk dışı uygulamalarla ilgili işlem başlatacak mısınız?
 • Raporda ismi geçen hasta mahpusların tedavilerinin yapılması için ne beklenmektedir?
 • Yaşanan salgın sürecinde cezaevlerinde bulunan mahpuslara hijyen malzemelerinin verilmemesinin sebebi nedir?
 • Mardin E Tipi Cezaevinde bulunan mahpusların sportif ve kültürel faaliyet hakları neden engellenmektedir?
 • Türkiye’de ve özelde de Mardin E Tipi Cezaevinde yaşanan ihlalleri yerinde gözlemleyip çözüm üretebilmek için ziyaretler gerçekleştirilecek midir?”
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ