Mardin Roj

Mardin Cezaevinde neler oluyor?

Mardin Cezaevinde neler oluyor?
  • 18 Ekim 2021

Mardin E Tipi Kapalı Cezaevinde yaşanan hak ihlallerine dair Mardin Barosu İnsan Hakları Komisyonu tarafından yayınlanan rapor üzerine HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün cevaplaması istemi ile soru önergesi verdi. 

 

Mardin E Tipi Kapalı Cezaevinde yaşanan hak ihlallerine dair Mardin Barosu İnsan Hakları Komisyonu tarafından yayınlanan rapor üzerine HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün cevaplaması istemi ile soru önergesi verdi.

 

Ebru Günay, soru önergesinde şunlara dikkat çekti:

 

“Mardin E Tipi Kapalı Cezaevinde bulunan tutuklu ve hükümlüler Mardin Barosu’na gönderdikleri dilekçede;

a. Koşullu salıverme süresi dolmuş olup İdare ve Gözlem Kurulunun hukuka aykırı kararları nedeniyle halen tahliye edilmeyen hükümlülerin bulunduğu,

b. İdare ve Gözlem Kurulunun, kişinin bulunduğu koğuşa göre tutum gösterdiği ve buna göre karar verdiği,

c. Hükümlü ve tutukluların doktor tarafından tedavileri için doktor tarafından herhangi bir tedavi ve gözlem yapılmadan sadece hasta kişinin rahatsızlığını beyan etmesi üzerine reçete yazıldığı,

d. Diş hastalıkları ile ilgili şikâyetleri bulunan kişilerin diş hekiminde tedavi edilmeleri sağlanmadığı, revirde diş hastalıkları ile ilgili yapılamayan tedaviler nedeniyle hastaneye sevklerin yapılmadığı,

e. Koğuşlara temizlik ve diğer hijyen maddelerinin yeterli miktarda verilmediği,

f. Tutuklu ve hükümlülere gönderilen dergi vb yayınların ilgilisine teslim edilmediği,

g. Hükümlü ve tutuklulara özel kargo şirketleri tarafından gönderilen eşyaların sırf PTT Kargo aracılığıyla gönderilmediği nedeniyle hükümlü ve tutukluya verilmeden göndericiye iade edildiği,

h. Hükümlü ve tutukluların pandemi gerekçesiyle sosyal ve spor faaliyetlerine çıkmaları konusunda engeller çıkarıldığı,

i. Haftada 10’ar dakikalık iki gün telefon görüşmelerinin 20 dakika olarak tek bir güne indirilerek haberleşme haklarının kısıtlandığı,

j. Ailelerince gönderilen battaniye vb kışlık eşyaların kabul edilmeyerek kantinden yüksek fiyatlar ile alım yapmaya zorlandıkları bildirilmiştir.

Tutuklular bu hak ihlallerine dair Mardin Barosu’na başvuruda bulunmuş, bunun üzerine Mardin Barosu İnsan Hakları Komisyonu konunun soruşturulması için Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak verilerin kendileriyle paylaşılmasını talep etmiştir.

Başvuruya yanıt veren Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi İdaresi, şartlı tahliyelerin engellenmesine dair Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun kapsamında yapıldığını, tutukluların tedavilerinin yapıldığını, kargoların PTT dışındaki özel kargo şirketlerinin ceza infaz kurumlarına getirmediğini ileri sürmüştür. Cezaevinin yanıtındaki, “Araştırma, inceleme ya da analiz sonucuna göre istenilen bilgiler özel bir çalışma gereği incelenmesi devam etmektedir” ifadesi ise dikkat çekmiştir.
Ayrıca idare ve gözlem kurulunun kişilere anayasada yasaklanan düşünceyi açıklamaya zorlama yönünde sorular sorduğu ileri sürülmektedir. Suö teşkil eden bu duruma tepki gösteren tutuklu ve hükümlüler, idare ve gözlem kurulu mülakatına katılmayı reddetmektedirler.”

 

Ebru Günay, Bakan Gül’e şu soruları sordu: 

“1. Mardin E Tipi Kapalı Cezaevinde, tutukluların “tedavilerinin yapılmadığı”, “kargo ve gazetelerin teslim edilmediği”, “iyi halli olmadıkları gerekçesiyle tahliyelerin engellenmesi” gibi hak ihlallerinin yaşandığı bilginiz dahilinde midir?

2. Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan hükümlülerden infaz süresi yasal olarak dolmasına karşın “iyi halli olmadığı” gerekçesiyle kaç kişinin tahliyesi geciktirilmektedir?

3. Cezaevi idarelerinin mahkeme yerine geçerek, karar veren bir merci haline getirilmesi ile amaçlanan nedir?

4. 2020 yılında Ceza İnfaz Kurumları yönetmeliğinde yapılan düzenlemeyle Cezaevi İdaresi ve Gözlem Kurulu’na verilen geniş yetkilerin yeniden düzenlenmesi için gerekli çalışmaları yapacak mısınız?

5. Tahliyelerin engellenmesine sebep olan “İyi halli olmama” durumu nedir?

6. Mülakat adı altında sorulan sorularda kişilere neden kaldığı koğuşu tercih ettiği, kaldığı koğuştan neden ayrılmadığı yönünde sorular sorulması bilginiz dahilinde midir? Bu soruları kim belirlemektedir? Söz konusu bu durum denetlenmekte midir? Bu hususlar nedeniyle herhangi bir idari veya cezai soruşturma yürütülmekte midir?

7. Mardin E Tipi Kapalı cezaevi Bakanlığınızca en son ne zaman ziyaret edildi?

8. Tüm cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerinin bu denli artması üzerine hak ihlallerinin tespit edilmesi, gerekli iyileştirmelerin yapılması ve görevi kötü kullanıp suç işleyen personellerin yargılanması için Bakanlık olarak girişimlerde bulunacak mısınız?”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ