Mardin Roj

Mardin Cezaevinde 13 tutuklu sürgün edildi, koğuşlara baskın yapıldı

Mardin Cezaevinde 13 tutuklu sürgün edildi, koğuşlara baskın yapıldı
  • 22 Şubat 2021

Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde yaşadıkları hak ihlallerini aktaran tutuklular, 13 kişinin sevk edildiğini, hastane sevklerinin yapılmadığını ve sağlık kontrollerinin de mazgallardan yapıldığını bildirdi. 

Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklular maruz kaldıkları hak ihlallerini aktardı. Tutukluların aktardığı bilgilere göre; cezaevinde koğuşların kullandığı elektrik faturası her ay 150 TL gelmesine karşı Ocak ayı faturası 316,20 TL geldi. Tutuklular kullandıkları enerjinin değişmediğini belirterek, faturaya itiraz etti. Tutukluların faturanın usulsüz olduğu gerekçesi ile Cumhuriyet Başsavcılığı’na da şikayette bulunması üzerine cezaevi yönetimi tutuklular ile görüşerek, şikayeti geri çekmelerini istedi. Tutukluların şikayeti geri çekmeyi reddetmesi üzerine cezaevinde baskılar yaşanmaya başladı.

SAĞLIK KONTROLLERİ MAZGALLARDAN

Tutukluların aktardığı bilgilere göre; cezaevi yönetimi tutukluların revire çıkmasına izin vermezken, sağlık kontrolleri mazgallardan yapılmaya başlandı. Hastaneye sevklerin yapılmadığı, koğuş baskınlarının arttığını belirten tutuklular, “Mahkemelere gidiş gelişlerde ağzımızın içini kontrol etmeye başladılar. Ağız içinin kontrolünü koronavirüs tehlikesine rağmen gardiyan ve jandarmalar yapıyor” diye bildirdi. 19 Şubat günü tüm tutukluların havalandırmaya çıkarıldığını belirten tutuklular, “Koğuşlara baskınlar yaparak aramalar gerçekleştirdiler. Elektrik konusuna yaptığımız itiraz üzerine bu yönde bir tavır geliştirdiler. Cezaevi yönetimi bu tavırları ile provokasyon yaratmak istiyor” diye aktardı.

13 KİŞİ SEVK EDİLDİ

Cezaevinden 13 kişinin de Urfa ve Diyarbakır’daki cezaevlerine sevk edildiği belirtilirken, isimleri şu şekilde aktarıldı: “İlhan Dayan, Selman Acet, Sabri Kömürcü, Adem Irmak, Beşir Dal, Agit Öcal, Bayram Demirhan, Ersin Çiçek, Ebubekir Koç, Abdullah Erez, Ali Aslan, Mahzun Geçgin ve Umut Deniz Ertem.” (MA)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ