Mardin Roj

Mardin bu ışıklandırmadan kurtulamadı

Mardin bu ışıklandırmadan kurtulamadı
  • 02 Ağustos 2021

Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyımı, “dokuya aykırı” ışıklandırma direklerini, bu kez Dargeçit’te bazı caddelere yerleştirdi. Işıklandırma halk arasında ‘pavyon ışıklandırması’ olarak anılıyordu.  

Kayyım yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi, “Kentsel Sit Alanı” olan ve “Tarihi Mardin” olarak bilinen Birinci Cadde’ye, “sağlıklaştırma” çalışmaları adı altında Mart 2020’de galvaniz aydınlatma direkleri yerleştirdi. Mardin Barosu, bunun üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı Urfa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na başvuru yaptı. Haziran 2020’de başvuruyu gündemine alan Kurul, “Dokuya aykırı olarak galvaniz aydınlatma direklerinin kaldırılarak, Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 01.03.2016/3817 sayılı kararıyla uygun bulunan armatürlerin kullanılması” kararı verdi.
DİREKLER DARGEÇİT’E DİKİLDİ 
Karar üzerine ışıklandırma direkleri kaldırılırken, benzer bir çalışmanın daha sonra Dargeçit ilçesinde bulunan Hükümet ve Ilısu caddelerinde yapıldığı ortaya çıktı. Mardin kayyımı Mahmut Demirtaş, Twitter hesabından Dargeçit’e dikilen direklere ilişkin şu paylaşımı yaptı: “Tarihi Mardin’imiz ve tüm ilçelerinin daha estetik bir görünüme kavuşması için çalışmalarımız devam ediyor. Bu doğrultuda tamamlanan ışıklandırma çalışmamız Dargeçit’imize hayırlı olsun.” Söz konusu direklerin, daha önce “Tarihi Mardin”de sökülen direkler olduğu belirtiliyor.
İHALE KANUNU’NA AYKIRI
Söz konusu aydınlatma direkleri, tarihi kentin siluetini bozmasının yanı sıra ihale süreciyle de gündeme gelmişti. İhalelerin usulsüz ve adrese teslim yapıldığı tespit edilirken, kayyım yönetimi bir seferde yapılacak işi 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu’na aykırı olarak yapmıştı.
İhalenin firmaya verilebilmesi için Kamu İhale Kanunu’nun 21’inci Maddesi’nin (f) bendine göre, 2019 yılının sonuna kadar yapılabilecek ihalelerin eşik değeri olan 301 bin 228 TL ile 2020 yılının eşik değeri olan 323 bin 398 TL’ye göre ihaleler ayarlanmıştı. Böylece ihaleler “davetli pazarlık usulü” kapsamında 280 bin TL ile 312 bin TL aralığında yapılan 7 ihale Mavi Aydınlatma’ya verildi. 7 ihalenin toplam bedeli ise, yaklaşık 2 milyon 78 bin TL olarak belirlenmişti.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ