Mardin Roj

Mardin Barosu’nun 8 Mart açıklaması adliye önünde yapıldı

Mardin Barosu’nun 8 Mart açıklaması adliye önünde yapıldı
  • 08 Mart 2022

Mardin Barosu Kadın Hakları Merkezi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla adliye binası önünde açıklama yaptı.

 

Mardin Barosu Kadın Hakları Merkezi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla açıklama yaptı. Mardin Adliyesi önünde yapılan açıklamaya çok sayıda kadın ve erkek avukat katıldı. Açıklamayı merkez adına Avukat Emine Erboğa yaptı.

 

Kadınların en temel hakkı olan yaşam haklarından dahi mahrum bırakılmak istendiklerini dile getiren Erboğa, Ukrayna’da devam eden savaşa dikkat çekerek, “Her savaşta olduğu gibi bu savaşta da en çok kadınlar ve çocuklar mağdur olmakta ve yaşanan süreç, dünya barışını açıkça tehdit etmektedir. Bu durumu kabul etmiyor, tüm taraf devletleri evrensel barışa hizmet etmeye davet ediyoruz” dedi.

 

Türkiye’de 8 Mart Kadınlar Gününün giderek artan kadına yönelik şiddetin, kadın cinayetlerinin, kadınların şüpheli ölümlerinin gölgesinde karşılandığını belirten Erboğa, “İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmeye ilişkin irade, bugün kadınların nafaka hakkı dahil olmak üzere Medeni Yasa’da yer alan birçok hakka da yönelmiştir. 6. Yargı Paketi ile kamuoyunun gündemine gelen nafaka hakkının süreye bağlanması ve boşanmalarda ‘aile arabuluculuğu’nun getirilmesine ilişkin kabul edilemez söylemler ve yasal girişimler, kadın kazanımlarının kaybına yol açacağı gibi kadınların yaşam haklarına da saldırı oluşturacaktır” dedi.

 

İZİN VERMEYECEĞİZ

 

Medeni hakların kullanılmasında kadının karşısına çıkan engellerin ortadan kaldırması çağrısı yapan Erboğa, “Bizler; nafaka hakkımızdan, Medeni Yasa ile tanımlanmış haklarımızdan ve kazanımlarımızdan hiçbir koşulda vazgeçmeyeceğimizin altını çizerek, bu hususları tartışmaya açmanın; şiddet olaylarının ve kadın cinayetlerinin artmasına yol açmaktan başka bir sonuç yaratmayacağını belirtiyoruz. Kadınların hak mücadeleleri sonucunda elde ettiği kazanımlarının kaybına yol açacak her türlü girişimin karşısında olacağımız gibi bu kazanımların silinmesine izin vermeyeceğimizi açıkça beyan ediyoruz” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ