Mardin Roj

Mardin Barosu’ndan Yeni Şafak’a cevap

Mardin Barosu’ndan Yeni Şafak’a cevap
  • 23 Temmuz 2021

Mardin Barosu, ırkçı saldırılara tepki göstermeleri nedeniyle bölge barolarını hedef alan Yeni Şafak Gazetesine sert tepki gösterdi. 

 

 

Yeni Şafak Gazetesi’nin Kürtlere yönelik artan ırkçı olaylara karşı açıklama yapan 15 bölge barosunu  ‘tetikçilik’ yaparak  hedef göstermesine Mardin Barosu tarafından tepki gösterildi. Baro Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada Basın Konseyi göreve davet edildi.

 

 

Mardin Barosu tarafından yapılan açıklamada, “Son zamanlarda, ülke genelinde Kürtlere yönelik artan ırkçı saldırılara dikkat çekmek adına 21.07.2021 tarihinde 15 ilin baroları olarak ortak açıklamada bulunduk. Bu açıklamada saldırıların temel sebebinin,   uygulanan politikalar,  siyasetin ve medyanın ötekileştirici ve nefret dili olduğunu, yargının da sessiz kalarak bu saldırıları görmezden geldiğini ifade ederek, sorumluluk mevkiinde olanları göreve davet ettik” denildi.

 

 

 ‘ÇARPITMA BİZİ HAKLI ÇIKARDI’

 

 

Baro açıklamasında devamla şunlar yer aldı: “23.07.2021 tarihinde bir yayın organı yaptığımız açıklama üzerinden yalan ve iftira ile baroları hedef göstermiştir. Aynı zamanda ırkçı saldırıların sebebini basit adli vakalar olarak göstererek, medyanın bu saldırılardaki rolü konusunda bizleri haklı çıkarmıştır. Barolar hukuk  kurumlarıdırlar. Görevlerini yaparken hiç bir hiyerarşik üst tanımazlar. Hiç kimsenin veya kurumun, hele medyanın istediğini değil, hukukun gereğini yaparlar.

 

 

GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ

 

 

Kamuoyuna saygıyla belirtmek isteriz ki; Avukatlık kanununun 76. ve 95/21 maddeleri  “hukukun  üstünlüğünü, insan  haklarını savunmak, korumak  ve  bu  kavramlara  işlerlik  kazandırmak” görevini  barolara  yüklemiştir. Mardin Barosu olarak hukuk ilkelerinden ve Avukatlık Kanunu’nun bize yüklediği bu sorumluluğu yerine getirmekten geri adım atmayacağız.

 

 

BASIN KONSEYİ’NE GÖREV ÇAĞRISI

 

 

Basın yayın ilke ve ahlakına uymayan bu haber için Basın Konseyi’ni göreve çağırırken; toplumsal barışa ve birlikteliğe asla hizmet etmeyen, yalan ve iftira ile hedef gösteren söz konusu yayın organını şiddetle kınıyoruz.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ