Mardin Roj

Mardin Barosu’ndan Savcı Sayan’a çocuk tepkisi

Mardin Barosu’ndan Savcı Sayan’a çocuk tepkisi
  • 04 Ocak 2022

Mardin Barosu Çocuk Hakları Komisyonu, Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan’ın Sevgi Evlerindeki çocukları siyasi rant olarak kullandığını belirterek tepki gösterdi.

 

Mardin Barosu Çocuk Hakları Komisyonu, Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan’ın Sevgi Evlerindeki çocukları, ziyaretini sosyal medya hesaplarında paylaşmasına tepki gösterdi. Çocukların siyasi rant olarak kullandığını belirten Komisyon, Çocuk Koruma Kanununun ihlal edildiğini belirtti. Açıklamada şöyle denildi;

 

“Ağrı Belediye Başkanı sosyal medya hesaplarında Sevgi Evlerinde kalan çocukları ziyaret ettiği görüntü ve videoları paylaşarak, Çocuk Koruma Kanunu ve BM nezdindeki Uluslararası Sözleşmelerle belirtilmiş olan çocuğun üstün yararı ve mahremiyetinin mutlak suretle korunması ilkelerini ihlal etmiştir. Kurum korumasında olan çocukların bilgilerinin gizliliğine ayrıca önem verilmesi gerekmektedir. Zira söz konusu evlerde ailesi veya şiddet faili tarafından aranan çocukların bulunabilme ihtimali mevcuttur. Aynı zamanda yoksulluk ile mücadele eden çocuklara yapılan yardımın reklam uğruna aleni olarak duyurulması da çocukları ölselemekedir. Bahse konu videoların acilen kaldırılması ve bu duruma sebebiyet veren kişilere hukuki anlamda hesap sorulması gerekmektedir. İlgili videoların yayılmasın Hakları ihlal edilen çocuklar için telafisi zor bir duruma sebebiyet vereceğinden videoların paylaşılmamasını ve konuya hassasiyetle yaklaşılmasını kamuoyundan talep ederiz. Çocuklar siyasi rant elde etme aracı değildir!!!”

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ