Mardin Roj

Mardin Barosu’ndan, Kürtçeye ırkçılık yapan öğretmenler hakkında suç duyurusu

Mardin Barosu’ndan, Kürtçeye ırkçılık yapan öğretmenler hakkında suç duyurusu
  • 4 Mayıs 2022 08:24 | Son Güncellenme: 4 Mayıs 2022 02:31

Mardin Barosu Dilsel ve Kültürel Haklar Komisyonu, Kürtçe ile ilgili ırkçı paylaşımlar yapan öğretmenler hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıkladı. 

 

Erzurum’un Karayazı ilçesindeki Karşıyaka İlkokulu’nda görevli olduğu belirtilen öğretmenlerin, ilçenin girişinde Kürtçe ve Türkçe yazılı “Hûn bî xer hatin- Hoş geldiniz” tabelası önünde verdikleri ırkçı poz sanal medyada tepkilere neden oldu. Tabelanın önünde duran öğretmenler, Kürtçe yazılı bölüm için “Tabelanın diğer kısmında da ‘Hoş geldiniz’ yazıyor. Ama o kısma olan tepkimiz belli” diyerek, hakaret içerikli ifade ve işaretlerle ırkçı paylaşımda bulundu.

 

Paylaşıma, kısa sürede bölge halkı başta olmak üzere birçok sanal medya kullanıcısı tarafından tepki geldi.

 

KAYMAKAMLIKTAN AÇIKLAMA

 

Erzurum Karayazı Kaymakamlığı da, ilçe girişindeki Kürtçe yazılı “Hûn bi xêr hatin” tabelasına yönelik yapılan ırkçı paylaşımla ilgili soruşturma başlattığını iddia etti. Kaymakamlığın resmi twitter hesabından yapılan açıklamada, “Karayazı ilçemizle ilgili sosyal medya hesaplarında yer alan paylaşım ile ilgili adli ve idari işlem başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” denildi.

 

MARDİN BAROSU SUÇ DUYURUSU YAPACAK

 

Mardin Barosu Dilsel ve Kültürel Haklar Komisyonu da, söz konusu ırkçı paylaşım ile ilgili suç duyurusu yapacağını açıkladı. Mardin Barosunun açıklaması şu şekilde: “Erzurum’un Karayazı ilçesinde öğretmen olan kişiler sosyal medya üzerinden Kürtçeye yönelik hakaret içerikli davranış ve söylemlerde bulunmuşlardır. İlgililerin bu eylemleri ayrımcılık ve nefret suçunu oluşturmaktadır. Savcılığın ilgili şahıslar hakkında derhal, Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik ve Nefret Suçu oluşturan fiilleri nedeniyle soruşturma başlatması gerekmektedir. Ayrıca MEB’in de gerekli idari soruşturmaları başlatması gerekmektedir. Biz Mardin Barosu Dilsel ve Kültürel haklar komisyonu olarak sürecin takipçisi olacağımızı ve Kürtçe diline yönelik eylemleri nedeniyle kişiler hakkında suç duyurusunda bulunacağımızı kamuoyuna saygıyla bildiririz.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ