Mardin Roj

Mardin Barosu’ndan kayyım tepkisi

Mardin Barosu’ndan kayyım tepkisi
  • 23 Mart 2020 21:54 | Son Güncellenme: 24 Mart 2020 08:14

Yaptıkları yazılı açıklama ile HDP’li 6 belediyeye kayyım atanmasına tepki gösteren Diyarbakır ve Mardin Barosu, “Belediye eşbaşkanları görevlerine iade edilmeli” dedi.

Diyarbakır ve Mardin Barosu, İçişleri Bakanlığı tarafından Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki Batman Belediyesi ile birlikte Diyarbakır’ın Silvan, Lice, Ergani ve Eğil Belediyeleri ve Bitlis’in Güroymak Belediyesi’ne kayyım atanmasına yaptıkları yazılı açıklama ile tepki gösterdi.

Mardin Barosu açıklamasında bugüne kadar HDP’li 37 belediyeye kayyım ataması ve sonrasında belediye eşbaşkanlarının gözaltına alınmasını seçmen iradesinin yok sayılması anlamına geldiğini belirterek, “Koronavirüs hastalığı (COVID-19)’un pandemi olarak ilan edildiği ve bütün dünyada bu salgınla yoğun mücadele verilen bugünlerde belediye başkanlarının görevden alınması ve yerlerine kayyım atanması ve akabinde gözaltına alınmaları seçmen iradesini sakata uğrattığı gibi bu salgınla mücadele veren yerel yönetimlerin işinin aksamasına da yol açacağından kamu sağlığına da zarar vereceği aşikardır. Demokrasinin en temel şartı seçmen iradesini tanımaktır. Elzem olan, hukukun üstünlüğünü, insan haklarına saygıyı bir devlet ve toplum kültürü haline getirmek, barış ve demokrasiyi tesis etmek ve seçmen iradesini yok sayan bu uygulamalara son vermektir” dedi.

Açıklamada son olarak, “Mardin Barosu olarak; yetkililere halk iradesini tanımamak anlamına gelen, toplumsal barışa, hukuk devleti ilkesine ve demokrasiye ağır hasar veren, anayasaya aykırı bu uygulamaya son verip, seçilmiş belediye başkanlarının derhal görevlerine iade edilmeleri çağrısında bulunuyoruz” ifadelerine yer verildi.

Diyarbakır Barosu’nun kayyımlara ilişkin açıklaması ise şu şekilde:

“Bugün sabahın erken saatlerinde Batman, Silvan, Lice ve Ergani Belediyelerine kayyım atandı. Belediye eşbaşkanları da evleri basılarak gözaltına alındı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki Batman Belediyesi Eş Başkanları Mehmet Demir ve Songül Korkmaz ile Diyarbakır’ın Silvan Belediyesi Eş Başkanları Naşide Toprak ve Abbas Azizoğlu da görevden alınmıştır.Tüm dünyanın Corona salgınıyla mücadele ettiği bugünlerde belediye başkanlarının görevden alınması ve yerlerine kayyum atanması ve devamında gözaltına alınmaları  hukuka aykırı bir işlem olduğu  gibi toplumsal barışa, kamu sağlığına ve dayanışmaya en çok ihtiyaç duyduğumuz bu sürece de zarar vermiştir.

‘HUKUK ÜSTÜNLÜĞÜNE KATKI SUNMUYOR’

Belediye başkanlarının gözaltına alınması ve yerlerine kayyum atanması hukukun temel kurallarını, seçme ve seçilme hakkını ağır bir şekilde ihlal etmiştir. Demokrasinin olmazsa olmazı olan seçme ve seçilme hakkının keyfi uygulamaları ile ihlal edilmesi hukuk devleti olmanın varlığına ciddi anlamda zarar vermektedir. Hukukun üstünlüğüne katkı sunmayan, seçmenin iradesine saygı duymayan, seçilene güvence sağlamayan bu otoriter yaklaşım, derhal terk edilerek, görevden alınan belediye eşbaşkanları görevlerine iade edilmelidir.”

İHD DİYARBAKIR ŞUBESİ’NDEN DE TEPKİ

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi de, HDP’nin 37 belediyesine kayyım atanırken 26 belediye eşbaşkanı halen tutuklu olarak yargılandığına dikkat çekilen açıklamasında, kayyım atamalarının hak ve özgürlükler sorununu derinleştirdiğini belirtti.

Koronavirüs salgın tehdidinin varlık gösterdiği bir süreçte, yerel yönetimlerin halk sağlığını koruyabilmek açısından önemli rol oynadığına vurgu yapılan açıklamada, kayyım atamalarının ile önceliğin halk sağlığından ziyade güvenlikçi politikalarda olduğunun göstergesi olduğu kaydedildi. Açıklamada, “Kayyım atamasıyla beraber belediyelerin Covid-19 için alacakları önlemlere, halk sağlığı çalışmalarına, koruma ve yayılmayı önleyecek tüm tedbirlere yapılmış bir darbedir. Bu karar hem seçmen iradesini hem de halkın sağlığını yok saymaktadır” denildi. Gözaltı koşullarında virüsün kolayca bulaşabileceğinin altı çizilen açıklamada, gözaltına alınan belediye eşbaşkanlarının sağlık riskinin arttığının altı çizildi. Kayyım atamalarının hukuk dışı olduğu kaydedilen açıklamada, görevden alınan belediye eş başkanlarının görevlerine iade edilmesi istendi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ