Mardin Roj

Mardin Barosu’ndan ırkçı saldırı açıklaması

Mardin Barosu’ndan ırkçı saldırı açıklaması
  • 14 Mayıs 2021 22:48

Mardin Barosu, Federe Kürdistan Bölgesi’nden geldikleri Mersin’de ırkçı saldırıya uğrayan Kürt aileye ilişkin açıklamasında etkin soruşturma talebinde bulundu.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nden tatil için geldiği Mersin Bozyazı ilçesinde ırkçı saldırıya uğrayan Kürt aileye ilişkin Mardin Barosu yazılı açıklama yaptı. Barodan yapılan açıklamada “Saldırıya uğrayan aileye geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor Mardin Barosu olarak bu ırkçı linç girişimini sert bir şekilde kınıyoruz” denildi. Yaşanan saldırının insanlığa karşı işlenmiş bir suç olduğu kaydedilen açıklamada, hızlı ve etkin bir soruşturma yapılması çağrısı yapıldı.

‘TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’

Geçmiş dönemlerde benzeri ırkçı saldırıların ve nefret söylemlerinin takipsizlikle sonuçlandığı hatırlatılan açıklamada,  suç vasfının nefret suçu ve ırkçılıkla ilişkilendirilmesi gerektiği belirtildi. “Bu tür ırkçı söylem ve saldırılarda uygulanan cezasızlık politikasının bu söylem ve saldırıları beslediği ve bunlara meyilli insanları cesaretlendirdiği göz önüne alınmalı ve adli makamlar da bu sorumlulukla hareket etmelidir” denilen açıklamanın devamında “Mardin Barosu olarak bu vahim olayla ilgili olarak yetkili makamların kamuoyunu bilgilendirmesini adli makamların bu olaya adlî bir vakaymış gibi yaklaşmamaları çağrımızla beraber ırkçı ve benzeri hukuk dışı fiillere her zaman karşı olduğumuzu ve olayın takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygıyla bildiririz” denildi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ