Mardin Roj

Mardin Barosu ve STÖ’lerden mülteci etkinliği

Mardin Barosu ve STÖ’lerden mülteci etkinliği
  • 21 Haziran 2021

Mardin’de 20 Haziran Mülteciler Günü dolayısı ile düzenlenen etkinlikte konuşan Mardin Baro Başkanı İsmail Elik, sığınma hakkının lütuf olarak değil yaşam ve özgürlük hakkı gibi temel hak olarak kabul edilmesi gerektiğini söyledi.  

20 Haziran Dünya Mülteciler Günü dolayısı ile Mardin Barosu Mülteci Hakları Komisyonu öncülüğünde Mardin Tabip Odası, Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (ASSAM) Hayata Destek Derneği, Welthungerhilfe, Lider Kadın Derneği, Mardin Ortak Kadın İşbirliği Derneği, Kadın Emeğinin Kalkınması ve İyileştirilmesi Kooperatifi (KEKİK), Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı, Kızılay, Her Yerde Sanat Derneği, Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNCHR), Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), Türkiye Kalkınma Vakfı, Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı etkinlik düzenledi. Mardin Barosu Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe kurumların temsilcileri ile birlikte Suriyeli mülteciler katıldı.

 

Etkinlikte ilk olarak konuşan Mardin Baro Başkanı İsmail Elik, insanlığın bilim ve teknoloji alanında büyük ilerlemeler yaşamasına rağmen insani ve ahlaki anlamda büyük yaralar alındığını söyledi. Medeniyetlerin yaşanan sorunları çözme, yer yüzünde barış ve adaleti sağlama konusunda başarısız olduğunu söyleyen Elik, “Bugün dünyada 80 milyona yakın mülteci bulunmaktadır. Türkiye başlangıçta Suriyelilere yönelik açık kapı politikası uygulayacağını ilan ederek, 100 bin kişinin kritik eşik olduğunu dile getirmiş ancak Suriye’den gelen göç dalgası beklentilerin ötesinde gerçekleşmiştir” dedi.

90 bini Mardin’de olmak üzere Türkiye genelinde 4 milyona yakın Suriyeli mülteci olduğunu ifade eden Elik, “Nerede yaşanırsa yaşansın insan haklarına ve insanlık onuruna yönelen her tehdit bütün insanlığa yönelmiştir. Bu yüzden mültecilik olgusunun küresel bir sorun olduğu kabul edilmeli ve devletlerin mültecilere yönelik hak temelli politikalar gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Bu bağlamda sığınma hakkına erişimin kolaylaştırılması gerekmektedir. Sığınma hakkının bir lütuf bir yardımseverlik olarak değil, tıpkı yaşam hakkı özgürlük hakkı gibi temel bir insan hakkı olduğu şartsız bir şekilde kabul edilmelidir” diye konuştu.

Baro Başkanı Elik’in ardından sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, mültecilere dönük çalışmalarını anlatarak program sona erdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ