Mardin Barosu ve MYD’den gözaltı tepkisi

Mardin Barosu ve MYD’den gözaltı tepkisi
  • 20 Kasım 2020 18:27 | Son Güncellenme: 21 Kasım 2020 11:13

Mardin Barosu yaptığı açıklama ile Diyarbakır’da 24’ü avukat 101 kişi hakkındaki gözaltı operasyonlarına tepki gösterdi.

Mardin Barosu, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) yönelik başlatılan ve aralarında 24 avukatın da olduğu 101 kişi hakkındaki gözaltı operasyonlarına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada gözaltına alınan avukatlar için “Gerekçesi ne olursa olsun her gün adliye ve kollukta mesleklerini icra eden meslektaşlarımızın davet üzerine ifadeye çağrılma imkanı varken, bu yapılmayıp henüz gün ağarmadan evlerine baskın yapılmak suretiyle gözaltına alınmaları kabul edilemez” ifadelerine yer verildi. Adalet Bakanı ve iktidar çevrelerinin son günlerde “yargı reformu ve tutuklu yargılamanın istisna olduğu” yönündeki açıklamalarının hatırlatıldığı açıklamada, “Açıklamaların hemen sonrasında avukatlara yönelik gerçekleştirilen bu operasyon açıklama sahiplerinin gerçek niyetleri konusunda bizleri derin bir kuşkuya sevk etmektedir. Gözaltında bulunan meslektaşlarımızın derhal serbest bırakılması çağrısında bulunarak, meslektaşlarımızla ve mensubu oldukları barolarla dayanışma içinde olduğumuzu kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız” denildi.

MYD DE TEPKİ GÖSTERDİ

Mezopotamya Yazarlar Derneği (MYD) de konuya dair yaptığı açıklamada üyeleri olan Jinnews Kürtçe editörü ve Kürt yazar Roza Metina ile şairler Mehmet Sait Arzu ve Panayır Çelik’in gözaltına alınmasının kabul edilemez bir durum olduğunu belirtti. Açıklamada üyelerinin serbest bırakılması istendi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ