Mardin Roj

Mardin Barosu: Tekçi değil, demokratik baro olmak istiyoruz

Mardin Barosu: Tekçi değil, demokratik baro olmak istiyoruz
  • 23 Mayıs 2021
Birçok ilke imza atan Mardin Barosu’nun Genel Sekreteri Sezgin Dinç, çalışmalarını çoğulcu ve demokratik bir anlayışla sürdüreceklerini söyledi. 
Mardin Barosu, 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı’nda bir ilki gerçekleştirerek, Dilsel ve Kültürel Haklar Komisyonu’nun kuruluşunu deklare etti. Daha önce de Süryanice, Kürtçe, Türkçe ve Arapça 4 dilli tabelayla bir ilke imza atan baro, kurduğu komisyonla kentte yaşayan halkların ve kentin kültürünün hukuki zeminde de yer bulmasını amaçlıyor. Mardin Barosu Genel Sekreteri Avukat Sezgin Dinç, komisyonun kuruluşunu ve amaçlarını anlattı.
Mardin’in birçok dilin konuşulduğu, farklı kültürlerle inançların bir arada yaşayan kentlerden biri olduğunu kaydeden Dinç, “Mardin’in özgünlüğünden yola çıkarak, bu dillerin haklarını korumak için neler yapabileceğimiz üzerinde yoğunlaştık. Daha sonra da Dilsel ve Kültürel Haklar Komisyonu’nu kurduk” dedi. Örgütlü bir meslek grubunda yer aldıklarını dile getiren Dinç, komisyonun amacını şöyle anlattı: “Kendi anadilinde eğitim göremeyen ve bundan mahrum bırakılan avukatlarımız için kurslar açmak. Mahkemelerde tercüman olarak yer alan kişilere de eğitim vermek. Tercüman olarak getirilen kişiler bu alanda uzman değiller. Çoğu zaman yargılama sürecinde adli problemler ortaya çıkıyor. Belki çoğu zaman bu çeviriler cezalara ve kötü sonuçlara neden olabiliyor.”
DİLLERİN HAKKI 
Sadece dillerin konuşulması için değil, haklarını da korumak istediklerini ifade eden Dinç, “Bilindiği üzere Türkiye Cumhuriyeti asimilasyon politikaları üzerine kuruldu. Türkçe dışındaki bütün diller yok edilmeyle yüz yüze bırakıldı. Çerkezce, Lazca gibi birçok dil yok olmayla karşı karşıya. Çoğunlukla Kürtçe, Süryanice ve Arapça burada konuşulduğu için çalışmalarımız bu diller üzerinden olacaktır” ifadelerini kullandı.
Halka dönük çalışmalarının da olacağını belirten Dinç, dillerin de hakkı ve hukukunun olduğunu söyledi. Dinç, “Kürtçe, Arapça veya Süryanice konuştuğu için saldırıya uğrayanlar için bütün hukuksal mücadeleyi vereceğiz” diye konuştu.
DEMOKRATİK BARO
Daha önce Diyarbakır Barosu’nun Kürtçe Hukuk Sözlüğü çalışmasında da yer alan Dinç, “Mardin Barosu olarak 4 dille tabelamızı astık. Logomuzu da 4 dilde bastık. Amacımız çok dilli ve demokratik bir baro olmak. Tekçi bir baro değil, çoğulcu bir baro olarak çalışmalarımızı yürütmek istiyoruz. Bu anlayışla çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ