Mardin Roj

Mardin Barosu, öldürülen avukat için yürüyüş düzenledi

Mardin Barosu, öldürülen avukat için yürüyüş düzenledi
  • 7 Temmuz 2022 12:25

Avukat Servet Bakırtaş’ın öldürülmesini yürüyüşle protesto eden Mardin Barosu, “Artık sabrımız taştı” dedi.

Mardin Barosu, dün İstanbul’da avukat Servet Bakırtaş’ın uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetmesi üzerine avukatlara dönük saldırıları protesto etmek için yürüyüş gerçekleştirdi. Mardin Baro binası önünde toplanan avukatlar, “Yeter Artık. Avukata Dokunma. Avukata Saldırı Halkın Savunma Hakkına Saldırıdır” pankartı açtı. Ardından cübbeleri ile Mardin Adliyesine doğru yürüyüşe geçen avukatlar, “Savunma susmadı susmayacak”, “Savunma Kutsaldır, Susturulamaz” sloganları atıldı. Yürüyüşün ardından Adliye binası önünde açıklama yapıldı.

Mardin Baro Başkanı İsmail Elik yaptığı açıklamada, avukatların hedef gösterildiğini, savunmanın küçük düşürüldüğünün yakından görüldüğünü belirterek, avukatlara dönük hedef gösterme ve kullanılan dilin en yetkili ağızlardan başladığını ve artık sabrı taşırdığını söyledi. Avukatlara yapılan saldırı ile saldırganların kendi savunma haklarına da saldırdığını kaydeden Elik, savunmanın sustuğu yerde halkın da susacağını ifade etti.

Elik açıklamasının ardından Türkiye Barolar Birliği (TBB) tarafından hazırlanan ortak açıklamayı okuyarak, artık bildiriler yazmak ve yas tutmaktan bıktıklarını söyledi. Elik, avukatlara dönük saldırılara karşı mücadele edeceklerini dile getirerek, Bakırtaş’ın ailesine sabır dilediklerini kaydetti.

Açıklama sloganlar ve alkışlar eşliğinde sona erdi. (MA)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ