Mardin Roj

Mardin Barosu, Konya katliamı davasına bölge baroları ile katıldı

Mardin Barosu, Konya katliamı davasına bölge baroları ile katıldı
  • 14 Aralık 2021

Konya’daki ırkçı saldırıda 7 Kürt yurttaşın öldürülmesine ilişkin davada Mardin Barosu ile bölge bürolarının müdahillik talebi reddedildi. 

 

Irkçı saldırıyla Dedeoğulları ailesinden 7 kişiyi katleden 11 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşması Konya 4’ncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı. Dava öncesi gazeteciler ve izleyicilere, telefon ve bilgisayar yasağı getirildi.

Konya’nın Meram ilçesinde 30 Temmuz’da Dedeoğulları ailesini katleden Mehmet Altun ile Çalık ve Keleş aile fertlerinin yargılandığı davanın ilk duruşması, Konya 4’ncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı. Duruşmada, davada tek tutuklu katil zanlısı Mehmet Altun, bulunduğu cezaevinden Ses Görüntü ve Bilişim Sistemiyle (SEGBİS) ile tutuksuz 10 sanıktan 5’i hazır bulundu.
Duruşmaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Züleyha Gülüm, Oya Ersoy, Mahmut Toğrul, Abdullah Koç, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekilleri Sezgin Tanrukulu, Levent Gök, HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu avukatları, Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) avukatları, Ankara, Diyarbakır, Van ve Mardin, Şırnak, Urfa ve Batman baro başkanları ve temsilcileri, İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) avukatları, Türkiye Barolar Birliği (TBB) temsilcileri ile Konya il ve ilçelerinde çok sayıda kişi katıldı. Davaya gazeteciler de yoğun ilgi gösterdi.
MÜDAHİL OLMA TALEBİ
Katılımın yoğunluğundan kaynaklı duruşma, konferans salonuna alındı. Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada, aile yakınları davaya katılma talebinde bulundu. Duruşmada, Dedeoğulları ailesine bakan sanıklara Dedeoğulları yakınlarından biri tepki gösterdiği için salondan çıkarılırken, Baro başkanları, davaya müdahil olma talebinde bulunarak, “Nefret söylemlerinden dolayı ırkçı saldırıların yaşanacağını söylemiştik ve bu korkunç tablo önümüze çıktı. Yaşam hakkı ihlalinin söz konusu olması nedeniyle katılma talebinde bulunuyoruz” dedi.
Baroların davaya müdahil olma talepleri reddedilirken, duruşma avukatların taleplerini dile getirmesiyle sürdü.
Avukatlar “Kolluk ve savcılığın görevlerini yapmamalarına rağmen 12 Mayıs ve katliam dosyası arasında yasal hukuki ve fiili illiyet bağı vardır. 12 Mayıs saldırısı sebep 30 Temmuz katliamı sonuçtur. Bu nedenle birleştirilmesini talep ediyoruz. Görevi suistimal sebebiyle HSK’ya suç duyurusu yapılmıştır, suç duyurularının akıbetinin sorulmasını talep ediyoruz” taleplerinde bulundu.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ