Mardin Barosu: Kazada ihmali olan herkes hesap vermeli

Mardin Barosu: Kazada ihmali olan herkes hesap vermeli
  • 24 Ağustos 2022 20:52 | Son Güncellenme: 24 Ağustos 2022 20:57

Derik’te 21 kişinin hayatını kaybettiği olaya ilişkin açıklama yapan Mardin Barosu, “Araçların bakımı yapılmamışsa sadece şoför bundan sorumlu değildir” diyerek ihmali olan tüm sorumluların hesap vermesini istedi.

 

Mardin’in Derik ilçesinde 20 Ağustos’ta meydana gelen ve 21 kişinin hayatını kaybettiği faciayla ilgili Mardin Barosu açıklama yaptı. Mardin Baro binası konferans salonunda yapılan açıklamaya çok sayıda avukat katıldı. Açıklamayı Baro Başkanı İsmail Elik gerçekleştirdi.

 

Antep ve Derik’te hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dileyerek sözlerine başlayan Elik, olayla ilgili Mardin Barosu olarak kimi bulgulara ulaştıklarını söyledi. Dosyaya giren evraklar, görüntüler ve çeşitli verileri içeren bulgular olduğunu belirten Elik, 2 TIR şoförünün tutuklandığını hatırlatarak, soruşturmanın nereye evirileceği konusunda bilgileri olmadığını söyledi. Soruşturmanın üstünün kapatılması yönünde bir kaygıları olduğunu ifade eden Elik, soruşturmanın sadece 2 TIR şoförü üzerinden götürülmesini kabul etmeyeceklerini söyledi.

 

2 ARAÇ ARASINDA 35 DAKİKA VAR

 

Olay günü ilk kazanın 17.55’te meydana geldiğini ve herhangi bir önlem alınmadığını dile getiren Elik, ikinci olayın 18.30’da meydana geldiğini belirterek, “Arada 35 dakikalık bir süre var. Bu 35 dakikalık süre içinde görgü tanıklarına göre herhangi bir tedbir alınmamış. Görüntülere göre herhangi bir tedbir alınmamış. Aslında yapılması gereken trafiğin durdurulması ya da en azından kontrollü geçişine izin verilmesi ve yük araçlarının en az 2-3 kilometre mesafede durdurulması olay yeri tamamıyla güvence altına alınıncaya kadar o araçların oradan geçişine izin verilmemesi gerekiyor. Ancak bu güvenlik önlemleri alınmamış. İkinci bir TIR gelip kalabalığın arasına dalmış ve en büyük facia da orada yaşanmıştır” ifadelerini kullandı.

 

YAYIN YASAĞI KARARINA İTİRAZ EDİLDİ

 

Derik Sulh Ceza Hakimliği’nin olaya dair yayın yasağı getirmesine de değinen Elik, alınan yayın yasağı kararında “Hiçbir haber yayınlanamaz, hiçbir röportaj yapılamaz” şeklindeki ibarelerin yer almasının kendilerini kaygılandırdığını dile getirdi. Soruşturmanın şeffaf olması gerektiğini belirten Elik, “Soruşturma hukuka uygun yürütülse bile alınan yayın yasağı kararı bizleri şüpheye sevk etmektedir” dedi. Mardin Barosu olarak yayın yasağının kaldırılmasını istediklerini ifade eden Elik, yayın yasağının aynı gün alınmasına rağmen 2 gün sonra tebliğ edilmesinin de dikkat çektiğini söyledi.

 

‘NAKLİYAT FİRMASI DA YÜKÜ VEREN FİRMA DA SORUMLU’

 

Her iki şoförün araçlarının lastiklerinin patladığına ifadelerinde yer verdiğini dile getiren Elik, iki aracın frenlerinin patlamasını “Ya bakımı yapılmamıştır ya da taşıyabileceği yükten fazla yük taşımıştır” şeklinde değerlendirerek, şunları söyledi: “Bakımı yapılmamışsa sadece şoför bundan sorumlu değildir. Nakliyat firması da bundan sorumludur. Bu malları nakliyat firmasına teslim eden firma da bundan sorumludur. Diğer taraftan trafik önlemlerini almayan ekipler de burada kusurludur. Burada ihmal var, kusur var.”

 

Yıllardan beri çevre yolunun olmamasının Derik’te büyük sorun yarattığını dile getiren Elik, “Orada bulunan (Cengiz Holding’e ait) Eti Bakır firması Irak Federe Kürdistan Bölgesine ve Türkiye’nin farklı kentlerine gübre göndermektedir. Ama herhangi bir çevre yolu yapılmadığı için o bölgede sıkça kaza olmakta ve insanlarımız yaşamını yitirmektedir. Oysa ki orada tedbirlerin taviz verilemez bir şekilde alınmalıdır. Bu firma burada olmaya devam edecekse ve bu yükler taşınacaksa Derik ilçemize bir çevre yolu kesinlikle şart” ifadelerini kullandı.

 

‘İHMALİ, KUSURU OLANLAR HESAP VERSİN’

 

Mardin Barosu olarak dosyaya müdahil ve takipçisi olacaklarını belirten Elik, Mardin Barosu olarak; ceza yargılamasını takip edeceklerini dile getirdi. Elik devamla, “Sadece 2 şoförün yargılanması yoluna gidilirse bu durum yeni kazaların habercisi olur. Yargının vereceği kararlar bir sonraki olayların habercisi olacaktır. Yargı da gerekeni yaparak, bir sonraki kazaların önüne set çeksin istiyoruz. Mardin Barosu olarak sadece tutuklanan 2 şoförün cezalandırılmasıyla ilgilenmiyoruz. İhmali, kusuru olan kim varsa yargı önünde hesap versin istiyoruz” dedi.

 

‘TIRLARIN ORGANİZASYONUNU ESKİ BİR VEKİL YAPIYOR’

 

Sorulan sorular üzerine Elik, Hasar Danışmanlık Şirketleri’nin ailelere ulaşarak, kanunsuz şekilde ailelerin acıları üzerinden istismar ettiklerini dile getirerek, bu konuda da sorumlular hakkında gerekli suç duyurularını yapacaklarını söyledi. Elik, ayrıca yükü taşıyan TIR’ların organizasyonunun isim vermeden eski bir milletvekili tarafından yapıldığı yönünde bilgilerin ellerine ulaştığını söyleyerek, netleşince bilgileri paylaşacaklarını ekledi. (Mezopotamya)

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ