Mardin Roj

Mardin Barosu karakolda şiddet gören çocuklar için açıklama yaptı

Mardin Barosu karakolda şiddet gören çocuklar için açıklama yaptı
  • 18 Kasım 2021

Mardin Barosu İnsan Hakları Komisyonu ve Çocuk Hakları Komisyonu, Nusaybin’de gözaltına alınan çocukların emniyette darp edilmesine ilişkin açıklama yaptı. 

 

Mardin Barosu İnsan Hakları Komisyonu ve Çocuk Hakları Komisyonu, Nusaybin’de gözaltına alınan çocukların emniyette darp edilmesine ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada çocukların maruz kaldığı şiddete dikkat çekildi ve uluslararası sözleşmeler ile Anayasa hatırlatıldı.

 

Açıklamada şöyle denildi:

 

“14/11/2021 tarihinde Mardin ili Nusaybin ilçesine gözaltına alınan H.E.A.A HE UE FA….. adlı yaşları 13-17 arasında değişen ÇOCUKLAR, emniyette polisler tarafından şiddete maruz kalmış, emniyet binasının bodrum katında yere yatırılarak bir çok kez polis şiddetine ve tehditlerine maruz bırakılmışlardır. Çocukların birbirleriyle uyuşan savcılık ifadelerinde dile getirdikleri ve kolluk ifade tutanaklarına geçen beyanlarında; polis tarafından şiddet gördüklerini, henüz 15 yaşındaki çocuğa kolluk amiri olduğu tahmin edilen kişi tarafından ağır cinsel taciz söylemlerinde bulunulduğu ifade edilmiştir. Kolluk tarafından ağır hakaret ve şiddete maruz bırakılan çocuklar ifadelerinde “seni bu masanın altına koyar sabaha kadar döveriz” dediklerini ve 16 yaşındaki F.E. :” Sırtımdaki kırığa rağmen sırtıma bastılar. Beni iki üç kere duvara vurdular” şeklinde ifadelerde bulunmuşlardır. Yine kötü muameleye maruz bırakılan çocuklar ifadelerinde “ görsek tanırız dediği ve şiddete maruz kaldığımız polis memuruna komiserim olarak hitap ediliyordu” şeklinde beyanda bulunmuşlardır.

Evrensel İnsan Hakları Beyannamesinin 5. Maddesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 3. Maddesine göre “Hiç kimseye işkence ya da zalimce, insanlık dışı ya da aşağılayıcı muamele ya da ceza uygulanamaz” hükümleri yer almaktadır.

Çocuk hakları sözleşmesinin 34. Maddesinde düzenlendiği üzere ” Çocukları bedensel ve ruhsal yönden örseleyecek hiçbir yaklaşıma izin verilemez” Aynı sözleşmenin 16. Maddesine “Hiç kimse çocukların onurunu kıramaz, onları küçük düşüremez, özel hayatına karışamaz.Çocukların bu hakkı yasalarla korunur” maddeleri açıkça ihlal edilmiştir.

Mardin Barosu İnsan Hakları Komisyonu ve Çocuk Hakları Komisyonu olarak çocuklarla ve aileleriyle dayanışma içerisinde olduğumuzu ve bu olayın takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygıyla bildiririz.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ