Mardin Roj

Mardin Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu’ndan öldürülen Güleda Cankel açıklaması

Mardin Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu’ndan öldürülen Güleda Cankel açıklaması
  • 23 Kasım 2019

Mardin Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu, Isparta’da erkek arkadaşı Zafer P. tarafından öldürülen Güleda Cankel için yazılı bir açıklama yaptı.

Mardin Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu, Isparta’da erkek arkadaşı Zafer P. tarafından öldürülen Güleda Cankel için yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada “Koruyucu ve önleyici tedbirler alinmadiğı; yargilamalanın adil, etkin ve hızlı yürütülmediği müddetçe de bu cinayetlerin önüne geçmek mümkün olmayacaktır” denildi.

Açıklamanın tamamı şu şekilde;

“Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Fotoğrafçılık bölümü 1. sınf öğrencisi GÜLEDA
CANKEL, 18 Kasım 2019 tarihinde ayrlmak istediği erkek arkadaşı Zafer P. tarafından
kabloyla boğazı sıkıldiktan sonra, kalbinden defalarca biçaklanarak vahşice katledilmiştir.
Olay anindan hemen sonra Zafer P.’ nin ” Canınizin istediği zaman ölmeyeceksiniz. Bitti
13.47″ şeklindeki paylaşımı ne kadar vahşileşmiş olduğunu ortaya koymaktadır. Isparta Cumhuriyet Başsavcilıği’ndan yapılan açıklamaya göre Zafer P., yapılan sorgu sonrasında 19/11/2019 tarihinde tutuklanmıştır. Yaşanan bu cinayetten dolayı çok derin bir üzüntü içerisindeyiz. Maalesef kadın cinayetlerinin durdurulamadiğı günlerden geçiyoruz. Koruyucu ve önleyici tedbirler alinmadiğı; yargilamalanın adil, etkin ve hızlı yürütülmediği müddetçe de bu cinayetlerin önüne geçmek mümkün olmayacaktır.

Mardin Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu olarak, kadına yönelik erkek şiddetini nefretle kiniyor ve kadına yönelik şiddetin her türlüsünün karşısında olduğumuzu, tüm kadınların da kendi doğal hakları konusunda bilinçlenip bu konuda güçlü bir tutum sergilemeleri gerektiğini ifade ediyoruz
GÜLEDA CANKEL’i kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşadiğımızı bildiriyor, kendisine Allah’tan
rahmet, ailesine tüm sevenlerine başsağlığı diliyoruz.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ