Mardin Roj

Mardin Barosu Çocuk Hakları Komisyonu’ndan zırhlı aracın ezdiği Mihraç için açıklama

Mardin Barosu Çocuk Hakları Komisyonu’ndan zırhlı aracın ezdiği Mihraç için açıklama
  • 05 Eylül 2021

Mardin Barosu Çocuk Hakları Komisyonu, Şırnak’ın İdil ilçesinde zırhlı aracın ezmesi sonucu hayatını kaybeden 7 yaşındaki Mihraç Miroğlu için yaptığı açıklamada cezasızlık kültürünün kolluk kuvvetlerinin kontrolsüzlüğüne sebep olduğunu vurguladı. 

 

Mardin Barosu Çocuk Hakları Komisyonu, Şırnak’ın İdil ilçesinde zırhlı aracın ezmesi sonucu hayatını kaybeden 7 yaşındaki Mihraç Miroğlu için yaptığı açıklamada cezasızlık kültürünün kolluk kuvvetlerinin kontrolsüzlüğüne sebep olduğunu vurguladı. Mardin Barosu Çocuk Hakları Komisyonu tarafından yapılan açıklamada şunlara yer verildi:

 

“Şırnak ili İdil ilçesinde sokakta bisiklet süren 7 yaşındaki Mihraç Miroğlu, zırhlı aracın çarpması sonucu yaşamını yitirmiştir. Mihraç Miroğlu’nun ailesine ve yakınlarına Mardin Barosu Çocuk Hakları Komisyonu olarak başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz. İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) Türkiye’nin doğu ve güneydoğu bölgelerinde yaptığı araştırma sonucu hazırladığı 2019 raporuna göre zırhlı araçların son 10 yılda 36’sı çocuk olmak üzere 63 sivil vatandaşın ölümüne sebep olduğu tespit edilmiştir. Kolluğa ait zırhlı araçların kontrolsüz ve gereksiz kullanımı sonucu meydana gelen çocuk ölümlerine ilişkin yürütülen yargılamalar neticesinde failler cezasızlık zırhı ile korunmakta, bu durum ise kolluğun kontrolsüzlüğünü güçlendirmektedir. Mardin Barosu Çocuk Hakları Komisyonu olarak adli ve idari makamların etkili ve ivedi soruşturma yürütülmesi hususunda sorumluluklarının gereğini objektif bir şekilde yerine getirmesi gerektiğini belirtir, yargılama sürecinin takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.”

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ