Mardin Barosu Başkanı Elik: Barolarda belirsizlik yaratılmak isteniyor

Mardin Barosu Başkanı Elik: Barolarda belirsizlik yaratılmak isteniyor
  • 6 Ekim 2020 10:20 | Son Güncellenme: 6 Ekim 2020 10:21

Mardin Barosu Başkanı İsmail Elik, hükümetin baro seçimleri ile TBB’ye gönderilecek delegelerde istediği sonucu alamaması üzerine baro seçimlerinin ertelenmesi kararı aldığını belirterek, “Barolarda belirsizlik yaratılmak” istendiğini söyledi.

Çoklu Baro Yasasının Meclis’te kabul edilmesinin ardından 2020 yılı Ekim ayında yapılması beklenen baro seçimleri ile Türkiye Barolar Birliği (TBB) Genel Kurulu, İçişleri Bakanlığı’nın 2 Ekim’de yayınladığı genelgeyle 2 ay sonrasına ertelendi. Koronavirüs (Kovid-19) salgını gerekçe yapılan genelgede 75’i iki yılını 5’i ise, bir yılını dolduran baroların ertelenen seçimlerine 76 baro ortak açıklamayla tepki gösterdi.

Genelgede siyasi parti kongrelerinin devam edeceğinin ancak baro seçimlerinin ertelenmesini Mardin Barosu Başkanı İsmail Elik, değerlendirdi.

‘KABUL EDİLEMEZ’

Yayınlanan genelgeye ilişkin detaylı bir açıklama yapılmadığını belirten Elik, “Öncelikle kanunun açık hükmü var. Avukatlık kanununda değişiklik yapan 7249 Sayılı Yasanın 23’üncü Maddesi bütün barolar sürelerine bakılmaksızın Ekim ayının 3 ve 4’ünde 2020 yılında genel kurulu toplamak zorundadır. Kanunun amir hükmü budur. Ama buna rağmen bir genelge ile bu genelgeleri dayanak göstererek, kanuna aykırı bir şekilde ve normlar hiyerarşisine aykırı bir şekilde İlçe Seçim Kurulları buna aykırı bir şekilde karar aldı. Normlar hiyerarşisinde kanunlar genelgelerin çok çok üstündedir. Genelgeler ile kanunun amir hükmü değiştirilemez. Uygulanmaması diye bir karara hükmedemez. Ancak bu genelgelerin içinde siyasi partilere ilişkin toplantı yapılabileceği, AVM’ler açık iken, birçok toplanma yerlerine ilişkin yasaklama yönünde bir karar yokken sanki koronavirüs sadece avukatlara bulaşıyor ya da avukatlar bulaştırıyor gibi bir anlam çıkarılacak şekilde böyle bir karar almaları kabul edilemez bir durumdur” diye belirtti.

‘İSTENİLEN SONUÇ ALINAMAYINCA’

Yüksek Seçim Kurulu’nun almış olduğu iki ayrı karar olduğunu dile getirerek, “Bu kararların alınması da çok ilginç. Birinde diyor ki; ‘Baroların genel kurulları ve sivil toplum örgütleri İl Hıfzıssıhha Kurulu raporuna göre seçimleri ertelenir. Hemen ardındaki kararda da siyasi partilerin kongrelerini yapmalarında herhangi bir sakınca yok.’ Anlamı şudur; ‘Biz istediğimizin kongresini yaptırırız. İstediğimizin kongresini yaptırmayız.’ Muhtemelen Baro seçimlerinde ve dolayısı ile birlik seçimlerinde istenilen sonucun alınamayacağı gözlemlendi. Bunun için de baro seçimlerini son dakikada bu yöntemle yasaya aykırı bir biçimde ertelediler. Şimdi belirsiz bir süreç vardır. Bu tedbirlerde Aralık ayına kadar bir yasak var. Aralık ayına kadar bir faaliyetinin olamayacağı belirtiliyor. Ama baronun normal şartlarda yapması gereken faaliyetleri var. Bunlar da kapsam içinde ise, barolar ve sivil toplum örgütlerinin yapabileceği hiçbir faaliyet de yapılamaz” diye konuştu.

‘BAROLARDA BELİRSİZLİK YARATILMAK İSTENİYOR’

Baroların seçimlerinin kanunen belirlenen tarihlerde yapmak zorunda olduğunu vurgulayan Elik, bu tarihlerden önce baro genel kurulunun açıklanması, seçime katılacak olan avukatların askı süresi olduğunu kaydetti. Seçimlerin bütün bu süreçlere uyulmadan belirsiz bir tarihe ertelenmesinin kanunun amir hükmünün ortadan kaldırılması olduğunu dile getiren Elik, “Bizim için süreç devam ediyor. 10-11 Ekim’de kurulumuzu yaparak gerekli girişimleri yapacağız. Eğer ilçe seçim kurulu buna ilişkin sandık kurmasa gerekli tedbirleri almasa, kendileri suç işlemiş olurlar, kanuna aykırı davranmış olurlar. Buna ilişkin de girişimlerimiz olacak” dedi.

Seçimlerin ertelenmesinin İstanbul’da kurulan 2 Nolu Baronun TBB’ye delege göndermesinin önünü açmak için yapıldığı yönündeki tartışmalarına da değinen Elik, şunları söyledi: “İstanbul’da kurulan 2 Nolu Baronun ilk olarak kanunda belirtilen imzaya ulaşıp ulaşmadığını bilmiyoruz. İmzası olanların İstanbul avukatları olup olmadığını, kaçının kamu avukatı ya da başka bir yerden gelip gelmediğini, kanuna karşı bir hile yapılıp yapılmadığını bilmiyoruz. Barolar Birliği’nin bunu incelemesi gerekirken, kanunda belirtilen hiçbir sürece uyulmadan bir kuruluş gerçekleştirdiler. Muhtemelen istedikleri sayıda yeni baro kurulamadığı için delege sayısında bir sıkıntı yaşandığından bu saikle de hareket etmiş olabilirler. Diğer barolarda da bir belirsizlik yaratıp, ilerde bir kanun değişikliği ile şapkadan bir tavşan çıkarabilirler.”

‘ARTIK KANUN DEVLETİ BİLE DEĞİLİZ’

Çoklu Baro Yasası’nın Anayasa’ya aykırı olmasına rağmen kabul edilmesi, baro seçimlerinin yasaya aykırı olarak ertelenmesi ve yine İstanbul’da 2 Nolu Baronun kuruluş sürecinde yasaya aykırılıkların olmasını değerlendiren Elik, “Türkiye’de şu anda olan biten hukuk devleti bir yana artık kanunlara da uyulmuyor. Bu hukuk güvenirliliğini ortadan kaldırır. Öngörülebilirlik ortadan kalkar. Yürürlükte olan kanunda hiçe sayılarak bunlar yapılmıyorsa artık kanun devleti bile değiliz. Sadece barolar için değil kişiler ve diğer sivil toplum örgütleri için de durum böyledir” dedi.

‘SIRADA NE VAR?’

Alınan kararla birlikte görev süresi dolan 75 baronun 2 ay daha görev yapmak zorunda olduğunu ancak bunun için bir kanun düzenlemesi yapılması gerektiğini kaydeden Elik, bunun da nasıl yapılacağına dair bir tartışma olmadığı söyledi. Elik, “Sırada ne var dediğimizde; bir gün sonrasını göremediğimiz için bir belirsizlik bir öngörememe durumu söz konusu” dedi.

‘AVUKATLIK KANUNUNA GÖRE HAREKET EDECEĞİZ’

İlçe Seçim Kurulu kararına itiraz ettiklerini belirten Elik, Yürütmenin Durdurulması yönünde İdare Mahkemesine başvurduklarını dile getirdi. Herhangi bir işlem yapılmaması durumunda avukatlık kanununa uygun şekilde hareket edeceklerini belirten Elik, ilgili kurumlar hakkında da suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. (MA)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ