Mardin Roj

Mardin Artuklu Belediyesi yol yaptı bir haftada köstebek yuvasına döndü

Mardin Artuklu Belediyesi yol yaptı bir haftada köstebek yuvasına döndü
  • 19 Kasım 2019 11:05 | Son Güncellenme: 19 Kasım 2019 11:06

Artuklu Belediyesi’nin Ortaköy Mahallesi’nde yaptığı yollar bir haftada köstebek yuvasına döndü. Belediye yetkilileri, söz konusu durumu kayyum yönetimindeki Büyükşehir Belediyesi’nin altyapı çalışmalarını tamamlamasına bağladı.

Mardin’in Artuklu ilçesine bağlı Ortaköy Mahallesi’nde birkaç ay öncesinde bazı yollarda altyapı, ardından üstyapı çalışmalarının startı verildi. 9 bin 400 nüfusa sahip mahallede başlatılan çalışmalar kapsamında kimi yollar asfaltlanırken, kanalizasyon boruları döşendi. Ancak, yapımlarının üzerinden bir hafta geçmeden yollar köstebek yuvasına döndü. Kanalizasyon borularının döşendiği yerlerde ise, lağım suları yollara saçıldı. Mahalle sakinlerinin sağlığı için tehdit oluşturan durumun, yağmur suyu giderleri için kullanılan mazgalların üzerlerinin asfaltlanmasından kaynaklandığı belirtildi.

‘ÇAMURLU YOLA ASFALT DÖKÜLÜYOR’

Artuklu Belediyesi’nin Halkların Demokratik Partili (HDP) Meclis üyesi Mehmet Cartı, mahalle yollarının bir hafta içerisinde köstebek yuvasına döndüğünü söyledi. Asfaltlama çalışması yapılırken yağmur suları için farklı giderlerinin yapılmadığına işaret eden Cartı, “Çalışmalar hala devam ediyor. Çamurun üzerine ince bir kâğıt gibi asfalt atılıyor. Asfalt yapılan zemin çamur olduğu için bir araç geçtiği zaman yol hemen bozuluyor. Hafif bir yağmurda da göletler oluşuyor” diye aktardı. Kimi yerlerde ise parke taşlarının üzerinin asfaltlandığını ifade eden Cartı, altyapı yetersizliğinin tamamen giderilmemesinden kaynaklı lağım sularının yollara saçıldığını dile getirdi.

BELEDİYE MÜDÜRÜ SORUMLULUĞU BÜYÜKŞEHİRE ATTI

Konuya ilişkin Mezopotamya Ajansı‘nın (MA) görüştüğü AKP’li Artuklu Belediyesi Fen İşleri Müdürü Abdullatif Derin, mahalledeki altyapı çalışmalarının Mardin Büyükşehir Belediyesi sorumluluk alanında olduğunu dile getirdi. Derin, mahallede üstyapı çalışmalarına başlamadan önce sahada gerekli incelemeleri yaptıklarını ve bu doğrultuda altyapı noktasındaki eksikliklerin giderilmesi için Büyükşehir Belediyesi’ne yazı yazdıklarını belirtti.

Derin, “Fakat altyapı eksikliğinden dolayı şu an yolda çökmeler meydana geliyor” dedi. Devam eden çalışmalarla oluşan çukurları tekrardan yapacaklarını belirten Derin, yağmur suyu önlemleri ve kaldırımları da gelecek yıl yapacaklarını kaydetti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ