Mardin Roj

Mardin adliyesinden eroin çalıp, satan narkotik amiri nasıl serbest bırakıldı?

Mardin adliyesinden eroin çalıp, satan narkotik amiri nasıl serbest bırakıldı?
  • 11 Haziran 2021

HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, Mardin’de adliye emanetindeki eroini çalıp satmak isterken yakalanan narkotik amiri ve beraberindekilerin nasıl serbest bırakıldığı sordu. 

 

HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, Mardin’de adliye emanetindeki eroini çalıp satmak isterken yakalanan narkotik amiri ve beraberindekilerin nasıl serbest bırakıldığı sordu. Ebru Günay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması istemi ile soru önergesi verdi.

 

Ebru Günay’ın soru önergesi şu şekilde;

 

“Mardin’de İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube Amiri H. Ç., polis muhbiri U. G. ve adliye emanet depo sorumlusu M.S.’nin de aralarında olduğu bir grubun, imha edilmek üzere depoda tutulan uyuşturucuyu piyasaya sürmek üzere çaldıkları kamuoyuna yansımıştır. Gözaltında suçunu itiraf etmelerine rağmen yalnızca 44 gün cezaevinde kalıp “Adli kontrol şartı” ile serbest bırakılmışlardır. Polis muhbiri U. G., serbest bırakılmasının ardından ortadan kaybolmuş, polis amiri H. Ç. ise, ifadesini değiştirerek, yakalanan uyuşturucuyla bağlantısı olmadığını öne sürmüştür.

Olaya dair hazırlanan iddianamede, Mardin Adliyesi adli emanet depolarının bulunduğu bodrum katındaki ikinci ara koridorda bir adet kamera bulunduğu ifade edilirken, kameranın uyuşturucu maddenin çıkarılmasından bir gün önce “arızalandığı” tespitine yer verilmiştir. Yine imha edilmek üzere depodan alınarak, Mardin İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen uyuşturucu maddelerin Emniyet Müdürlüğü’nde sayım ve tartım işlemlerinin gerçekleştirilmediği kaydedilmiştir.

Bu bağlamda;

1. Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticaretinin (madde 188), katalog suçlar arasında yer almasına rağmen suçlarını itiraf eden sanıklar hangi gerekçe ile serbest bırakılmışlardır?
2. Uyuşturucu ile mücadele etmesi gereken Narkotik Şube Amirinin böylesi bir suç işlemiş olmasını hatta suçu itiraf etmesine rağmen serbest bırakılmasını nasıl açıklıyorsunuz? Uyuşturucu ile mücadele edildiğine toplumu nasıl ikna edeceksiniz?
3. Ele geçirilen ve adliye emanet deposunda imha edilmeyi bekleyen uyuşturucunun emniyet görevlileri tarafından satışa sunulması olayında daha çok kişinin olabileceği ve bu durumun uzun zamandır devam ettiği ihtimalini göz önüne alarak soruşturmayı derinleştirmeyi düşünüyor musunuz?
4. Uyuşturucu kullanımı ve madde bağımlılığının her geçen gün artmasının nedeni emniyet personellerinin de uyuşturucu satışı yapması mıdır? Bu konuda tüm emniyet teşkilatlarında gerekli soruşturmaları yapacak mısınız?”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ