Mahsa Amini’nin babası konuştu

Mahsa Amini’nin babası konuştu
  • 23 Eylül 2022 14:36
İran’da, gözaltında işkenceyle katledilen Jina Mahsa Amini’nin babası Emcet Amini, kızının otopsi raporu ile kamera görüntülerinin verilmediğini, cenazenin de kendilerine gösterilmediğini söyledi. 
İran’ın başkenti Tahran’da, ahlak polisi tarafından gözaltında işkence edilerek katledilen 22 yaşındaki Jina Mahsa Amini’nin babası Emcet Amini, yaşanılanlara ilişkin BBC’ye konuştu. Yetkililerin kızıyla ilgili yaptığı açıklamaların “yalan” olduğunu belirten baba Amini, kızının otopsi raporunu görmesine izin verilmediğini ve önceden herhangi bir sağlık sorunu olmadığını söyledi. Baba Amini, görgü tanıklarının, kızının polis gözetiminde dövüldüğünü anlattığını ifade etti.
KAMERA GÖRÜNTÜLERİ GÖSTERİLMİYOR
Gözaltına alındığı esnada kızının yanında bulunan 17 yaşındaki erkek kardeşi Kiaraş’ın, ablasının dövüldüğünü anlattığını belirten baba Amini, şöyle dedi: “Oğlum onunlaydı. Bazı görgü tanıkları oğluma, ablasının polis minibüsünde ve karakolda dövüldüğünü söyledi. Oğlum, kızımı gözaltına almamaları için yalvardı ama o da dayak yedi, giysileri parçalandı. Güvenlik güçlerinin üzerindeki vücut kameralarının görüntülerini göstermelerini istedim ama kameraların pilinin bittiğini söylediler.”
OTOPSİ RAPORU VERİLMEDİ 
Jina Mahsa Amini’nin kurallara uymayan kıyafetler giydiği gerekçesiyle gözaltına alındığını ileri süren İranlı yetkililerin aksine baba Amini, kızının daima uzun bir pardösü giydiğini aktardı. Ayrıca sağlık çalışanlarının, kızının cenazesini görmesini engellediğini belirten baba Amini, “Kızımı görmek istedim ama beni içeri almadılar. Otopsi raporunu görmek istediğimde de doktor ‘Ne istersem onu yazarım, seni ilgilendirmiyor’  yanıtı verdi” dedi.
CENAZE KEFENLENDİKTEN SONRA GÖSTERİLDİ 
Kendilerine otopsi ile ilgili herhangi bir bilgi verilmediğini belirten baba Amini, kızının cansız bedenini kefenlenmiş halde gördüğünü, teşhis için sadece yüzü ve ayaklarını görebildiğini aktardı. “Ayaklarında yara izleri vardı” diyen baba Amini, “Doktorlardan ayaklarına bakmalarını istedim, bana yaranın nedenine bakacaklarını söylediler ama hiç aramadılar. Beni görmezden geldiler, şimdi de yalan söylüyorlar” ifadelerini kullandı.
Tahran Adli Tıp Kurumu’nun Genel Müdürü Mehdi Faruzeş, daha önce yaptığı açıklamada, “Başta ve yüzde yara izi yok, göz kenarlarında yara izi ya da kafatasında çatlak yok” diyerek, Amini’nin 8 yaşında beyin ameliyatı geçirdiğini iddia etti.
Yetkililer de, bir iç yaralanma emaresi görülmediğini savundu.
‘HİÇBİR HASTALIĞI YOKTU’
Kızının sağlık sorunları olduğu ve bunun ölümüne yol açmış olabileceği iddialarını reddeden baba Amini, şunları aktardı: “Yalan söylüyorlar. 22 yıllık ömründe birkaç soğuk algınlığı hariç hastaneye gitmedi. Hiçbir hastalığı yoktu, hiç ameliyat geçirmedi. Gelecek hafta üniversite öğrenimine başlayacaktı ve Tahran gezisi, okul başlamadan önceki son tatiliydi. Mikrobiyoloji okumak istiyordu. Doktor olmak istiyordu. Bu hayali asla gerçek olamayacak. Annesi çok hasta, onu hepimiz çok özlüyoruz. Dün 23 yaşına girecekti.”
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ