Mardin Roj

Mahmur Meclisi Eşbaşkanı Kaçan: Beşikte bebeği olan öğretmenin evi isabet aldı, BM de sorumlu

Mahmur Meclisi Eşbaşkanı Kaçan: Beşikte bebeği olan öğretmenin evi isabet aldı, BM de sorumlu
  • 03 Eylül 2021
Türkiye’nin hava saldırısında BM, Irak ve KDP’nin sorumluluğuna dikkati çeken Mahmur Halk Meclisi Eşbaşkanı Hacı Kaçan, “Bu saldırılar bizi özgür yaşamımızdan vazgeçiremeyecektir” dedi.
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), 1990’lı yıllarda sınır kentlerinde yaşanan köy yakmaları sonucu göç eden 13 bini aşkın kişinin yaşadığı ve 1998 yılından bu yana Birleşmiş Milletler’in (BM) koruması altında olan Mahmur Kampı’nı sabah saatlerinde bir kez daha havadan bombaladı. 17 Temmuz 2019 yılından bu yana Federe Kürdistan Bölgesi yönetiminin ambargo uyguladığı kampa yönelik hava saldırısında can kaybı yaşanmadı. Ancak bazı ev ve iş yerleri zarar gördü.
10 EV ZARAR GÖRDÜ
Saldırıya ilişkin konuşan Mahmur Halk Meclisi Eşbaşkanı Hacı Kaçan, saldırının yapıldığı bölgenin Mahmur’da “2’nci Semt” olarak adlandırdıkları alan olduğunu aktardı. Cuma günü tatil olması nedeniyle sokakta kimsenin bulunmadığını aktaran Kaçan, büyük bir facianın eşiğinden döndüklerini söyledi. Saldırıda 10 evin zarar gördüğü bilgisini paylaşan Kaçan, SİHA’ların hedef aldığı evin, bebeği olan Beşir isimli bir öğretmene ait olduğunu belirtti. Fotoğraflara yansıyan beşikte o sırada bir bebek olduğunu kaydeden Kaçan, saldırılarla sivillerin hedeflendiğini ifade etti.
SALDIRILAR VE AMBARGO 
Kaçan, kamp semalarında uzun bir süredir Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) hareketliliğinin yaşandığını ve bu nedenle böylesi bir saldırıyı beklediklerini söyledi. SİHA hareketliliğini Irak hükümeti, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ile diğer yetkililere de ilettiklerini aktaran Kaçan, saldırının engellenmediğini belirtti. Daha önce de benzer saldırılarla karşı karşıya kaldıklarını hatırlatan Kaçan, 2014’teki DAİŞ saldırılarına işaret ederek, “O zamanlar da halkın dağılması, kampın boşaltılması amaçlanıyordu. Şengal’de de aynı komplo ve plan devredeydi. Rojava’da da aynı durum söz konusuydu. Saldırıların Türkiye’nin bilgisi dahilinde olduğunu biliyoruz. DAİŞ’in saldırısı, KDP’nin 3 yıldır uyguladığı ambargo ve bu saldırıların hepsi birbiriyle bağlantılı. DAİŞ’in yarım bıraktığı ve başaramadığı konsepti bugün tamamlamak istiyorlar” ifadelerini kullandı.
‘BM ORTAK OLUYOR’
Kampın demokrafik yapısına dikkati çeken Kaçan, şunları söyledi: “90’lı yıllardan bu yana bize karşı sürekli saldırılar oluyor. Ama bu son saldırılar direk uçaklarla, KDP eliyle, DAİŞ eliyle yapılıyor. BM’nin gözleri önünde, Irak hükümetinin gözleri önünde oluyor. Daha önceki saldırılar için bir heyet oluşturup BM ile görüştük. Irak hükümeti ve tüm askeri yetkilileri ile görüştük. Belgeleri sunduk. BM koruması altında siyasi mülteci hakkı almış bir halkız. Her yıl burada heyetlerin gelmesi ile kimlikler yenileniyor. Parmak izleri alınıyor. Türkiye’nin iddiaları gerçeği yansıtmıyor. Şemsiyesi altında bulunduğumuz BM sessiz kalıyor. Buna ortak oluyo.”
‘ÖZGÜR YAŞAM’ VURGUSU
Saldırıların Bağdat’ta 28 Ağustos’ta başlayan ve Türkiye’yi temsilen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da katıldığı “Bağdat İş Birliği ve Ortaklık Konferansı” dönemine geldiğine dikkati çeken Kaçan, şöyle devam etti: “Toplantıda da Mahmur ve Şengal hedef alındı. Buraya saldırılar olacağını herkes biliyordu. Orada bizleri tehdit ediyorlardı. Bu nedenle bundan sonra olacak bütün saldırılarda BM’nin, Irak’ın ve özellikle de KDP’nin sorumluluğu ve ortaklığı vardır. Kamp halkı adına tüm dünyaya, demokrat kesimlere, Kürt halkına seslenmek istiyoruz; Kürt halkına karşı bir imha politikası yürütülüyor. Metîna’dan Zap’a, Şengal’den Mahmur ve Rojava’ya kadar tüm saldırılar işgal girişiminin parçasıdır. Bu mücadeleye sahip çıkılmalı. Bugün buna karşı direnmezsek yarın çok geç olabilir. Bu saldırılar bizi özgür yaşamımızdan vazgeçiremeyecektir.” (Mezopotamya)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ