Mahkemeden gazeteci Çetin Kurşun hakkında mükerrer suç duyurusu

Mahkemeden gazeteci Çetin Kurşun hakkında mükerrer suç duyurusu
  • 27 Ocak 2022 19:26

İstinaf Mahkemesi’nin gazeteci Çetin Kurşun hakkındaki kararının ardından yeniden başlayan yargılamada, mahkeme dava dosyasındaki suçlamalar için tekrar suç duyurusunda bulundu.

 

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 6 Şubat 2018’de kardeşi Sedat Kurşun ile birlikte gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Azadiya Welat Gazetesi çalışanı Çetin Kurşun’a “Örgüt propagandası” iddiası ile 3 yıl hapis cezası verilmişti. Kurşun hakkındaki karara savcılık tarafından yapılan itirazın ardından Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi, kararı bozarak, “Örgüt üyeliği” iddiası ile cezalandırılması gerektiğini belirtti. Dosyanın Mardin 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesinin ardından yeniden başlayan yargılamada ilk duruşma bugün görüldü.

 

Mardin 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada gazeteci Kurşun ve avukatı mazeret bildirerek katılmadı. Mahkeme, İstinaf Mahkemesi’nin bozma ilamını özetini okurken, savcılık makamı dava dosyasındaki eksik hususların giderilmesini talep etti.

 

MÜKERRER SUÇ DUYURUSU

 

Mahkeme, Kurşun’un bir sonraki celsede duruşmada hazır bulunması için hakkında zorla getirilme kararı verdi. Mahkeme ayrıca İstinaf ilamı kapsamında Ciwan News isimli haber sitesinde yer alan haberler gerekçesi ile Kurşun hakkında hazırlanarak, kabul ettiği iddianameye rağmen Kurşun hakkında yeniden Ciwan News isimli haber sitesinde yayınlan haberler ile ilgili yeniden suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi. Kurşun hakkında “örgüt propagandası” iddiası ile Mardin Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasına karar veren mahkeme, yapılacak suç duyurusu sonrası hazırlanacak iddianamenin birleştirme için mahkemeye gönderilmesi kararı vererek, bir sonraki duruşmayı 12 Mayıs’a erteledi. (Mezopotamya)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ