Leyla Güven Kızıltepe’de taziyeye katıldı

Leyla Güven Kızıltepe’de taziyeye katıldı
  • 5 Aralık 2019 15:43

DTK Eş Genel Başkanı Leyla Güven, cezaevinde yaşamını yitiren Emine Aslan Aydoğan’ın ailesine yaptığı taziye ziyaretinde hasta tutukluların tedavi haklarının engellendiğini belirterek, “Cezaevlerinde insanlarımızı öldürüyorlar. Bütün bunların üzerine ‘biz kardeşiz’ diyorlar” dedi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven, HDP Mardin Milletvekilli Pero Dündar ve partili yöneticiler, Barış Anneleri Meclisi üyelerinin de aralarında bulunduğu heyet, Urfa T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren hasta tutuklu Emine Aslan Aydoğan’ın ailesine taziye ziyaretinde bulundu. Ziyaret, Kızıltepe Belediyesi’ne atanan kayyumun taziye evi vermemesi nedeniyle Aşitî Mahallesi’nde bir evde gerçekleşti.

‘KARDEŞLİKLERİNİ KABUL ETMİYORUZ’

Taziyede konuşan Leyla Güven, hasta tutukluların tedavi haklarının engellendiğini belirterek, “Binlerce tutsağımız AKP ve MHP zulmünün altında, onlar ne yaptı ki. Kürt oldukları için cezaevine girdiler. Yoksa onların kimseye zararı olmadı. Emine arkadaş davasına bağlı bir insandı ve kimseye zararı yoktu. Kürtlüğüne ve mücadelesine bağlı bir insan olduğu için ona ceza verdiler. Belediyelere kayyım atıyorlar, irademize el koyuyorlar, bir de üstüne cezaevlerinde insanlarımızı öldürüyorlar. Onların hastalıklarına göz yumuyorlar. Bütün bunların üzerine ‘biz kardeşiz’ diyorlar. Biz onların kardeşliklerini kabul etmiyoruz. Biz bu zulmü kabul etmiyoruz ve onlara karşı asla boyun eğmeyeceğiz” dedi.

Mücadelelerini sürdürerek tutukluları özgürleştireceklerini söyleyen Güven, “Ne olursa olsun mücadelemiz devam edecek. Artık yeter, Kürt çocuklarını her yerde öldürüyorlar sonra da gelip biz kardeşiz yiyorlar. Birlikle Sayın Abdullah Öcalan’ı da diğer bütün tutsakları da özgürleştireceğiz. Emine anneye söz veriyoruz; biz onun direniş mirasını son nefesimize kadar götüreceğiz” diye konuştu.

Polis eşliğinde taziye ziyaretlerini sürdüren heyet, daha sonra ilçeden ayrıldı. (MA)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ