Mardin Roj

KWK û KNM: Cihê nivîskaran ne zindanin

KWK û KNM: Cihê nivîskaran ne zindanin
  • 15 Kasım 2020

Komeleya Wêjekarên Kurd û Komeleya Nivîskarên Mezopotamyayê, dan zanîn ku nivîskarên kurd ên di zindanan de ji bo civakeke azad û wekhev bi pênûsa xwe li berxwe didin û cihê wan ne zindan e.

Bi munasebeta 15’ê Mijdarê Roja Nivîskarên di Zindanan de Komeleya Wêjekarên Kurd (KWK) û Komeleya Nivîskarên Mezopotamyayê (KNM) daxuyaniya nivîskî dan. Di daxuyaniyê de hat ragihandin nivîskar meşale, bîr û baweriya civakê ye.

Di dewamiya daxuyaniyê de wiha hat gotin:

“Îro 15’ê Mijdarê Roja Nivîskarên di Zindanan de ne. Lê belê bi sedan nivîskarên kurd ji ber fikir û ramanên xwe yên azad di girtîgehên Bakur û Tirkiyeyê de tên girtin. Nivîskar meşale, bîr û baweriya civakê ye û li dijî zextên otorîter serî natewînin. Cihê wan ne zindan e. Ew ji bo civakeke azad û wekhev bi pênûsa xwe li berxwe didin.

Em weke Komeleya Nivîskaren Mezopotamyayê û Komeleya Wêjekarên Kurd bang li hemû aliyên demokrasiyê diparêzin dikin da ku bibin dengê nivîskarên kurd ên di zindanan de û dawiyê jî hemû nivîskarên ku li her derê cîhanê di girtîgehan de ne.”

Tirkî/Türkçe

“Yazar, içinde bulunduğu toplumun meşalesi, rehberi yol göstereni
araştıran, düşüncelerini özgürce dile getiren, sorgulayan, düşünce derinliği olan, bilimin yol göstericiliğini savunan, baskıcı otoriteler karşısında uygarca ve cesurca karşı durabilen, eleştiriler karşısında hoşgörülü olabilen, etrafını ve çevresini aydınlatabilen insandır.

Yazan biat etmez ve toplumun vicdanı kişilerdir.” Onun için düşünce ve fikir özgürlüğü olmazsa olmazıdır.

Bir başka gerçek ise, kapitalist sistemin olmazsa olmazlarından biri Diktatör felsefesinin ortaya koyduğu bir yapıdan vazgeçmemesidir. Yani “İfade özgürlüğü var ama ifade ettikten sonra olacakları garanti edemem ”mantığı ile hareket edilen Faşizan anlatışlardır.

Tarihin her döneminde, düşünsel alanda toplumun bir adım ilerlisinde olan ve topluma yön verebilecek yapıda olan kişilikler her zaman dışlanmış , toplumsal gelişmelerin önünü açmak için her çaba gösterdiğinde ise iktidarların hedefi haline gelmişlerdir.İktidarların vazgeçilmez olarak gördüğü en etkili aracın cezaevi olduğu mantığı uygulamaları ile her zaman ortaya konulmaktadır.

Yüzleri aşan sayılar ile ifade edilen yazar ve aydınlar şuan tıka basa cezaevlerini doldurmakta, düşüncelerine gem vurmak istenmektedir.

Bundan dolayı cezaevlerinde bulunan yazar aydın ve düşünürlerin haklarını savunmak, seslerini duyurmak için askeri darbenin akabinde, 15 kasım 1981 yılı Uluslar arası Yazarlar Birliği tarafından cezaevlerinde bulunan yazarlar günü olarak ilan edilmiş, cezaevinde bulunan bütün düşünce insanının bir an evvel salıverilmesi talebi ile tüm tutsaklara özgür yarınlar dileriz.15.11.2020
Mezopotamya Yazarlar Derneği
Kürt Edebiyatçılar Derneği”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ