‘Kürtler size asla boyun eğmeyecek’ diyen Babur’a dava açıldı

‘Kürtler size asla boyun eğmeyecek’ diyen Babur’a dava açıldı
  • 16 Eylül 2022 09:45

Van’da katıldığı basın açıklamasında gözaltına alınırken başı eğdirilmeye çalışılan TUHAY – DER Eşbaşkanı Edibe Babur’un “Kürtler size asla boyun eğmeyecek” sözüne dava açıldı. Babur’un yargılanacağı davada, başını eğmeye çalışan polisler ise tanık olarak dinlenecek.  

 

4 Kasım 2021’de Van’da kayyım atamalarını protesto amacıyla düzenlenen basın açıklamasına polisler müdahale etmiş, Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Eşbaşkanı Edibe Babur, üç polis tarafından gözaltına alınmıştı. Bu sırada, “Kürtler size asla baş eğmeyecek” sözlerini sarf eden Babur hakkında dava açıldı.

 

Jinnews’teki habere göre; Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “Gösteri ve yürüyüş kanununa muhalefet” ettiği iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında hazırlanan iddianame, Van 4’üncü Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. 26 Mayıs’ta “Kürtler size asla boyun eğmeyecek” sözü nedeniyle hakim karşısına çıkan Edibe, mahkeme heyetinin delillerin toplanması ve olay sırasında baş eğdirmeye çalışan polislerin tanıklıklarına başvurmak için bir sonraki duruşmayı 11 Kasım’a erteledi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ