Mardin Roj

Kürtçeye yasal statü için imza kampanyası

Kürtçeye yasal statü için imza kampanyası
  • 16 Şubat 2021

21 Şubat Komisyonu Kürtçenin resmi dil ve eğitim dili olması talebiyle 22 Şubatta imza kampanyası başlatacaklarını duyurdu 

Birleşmiş Milletler (BM) Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) 21 Şubat’ı Uluslararası Anadil Günü ilan etmesinden bu yana, her yıl 21 Şubat’ta anadilin önemine dikkat çeken etkinlikler düzenleniyor. 21 Şubat’a sayılı günler kala Diyarbakır’da etkinlik takvimi belirlenmeye başlandı.

 

Kürt Dil ve Kültür Ağı ile Kürt Dil Platformu’nun içinde bulunduğu 21 Şubat Komisyonu, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nde (GGC) basın toplantısı düzenledi. Yapılacak çalışmaya ilişkin açıklama yapan 21 Şubat Komisyon Sözcüsü Şerefxan Ciziri, Kürtçenin resmi dil ve eğitim dili olması için 22 Şubat’ta imza kampanyası başlatacaklarını duyurdu.

Kürtçe eğitim dili olmalıdır

“Dilimiz varlığımızdır, dilimiz kimliğimizdir, dilimiz onurumuzdur” sözleri ile açıklamasına başlayan Ciziri, yüz yıldır hâkim siyasetin zor kullanarak Kürtleri bu meşru hakkından mahrum bırakmaya zorladığını hatırlattı. Bu yöntemle Kürtlerin varlıklarından, kültürlerinden uzaklaştırılarak kimliksizleştirilmek istendiğini ifade eden Ciziri, “Bugün Ortadoğu’da milyonlarca Kürt asimilasyon ile karşı karşıyadır. Coğrafyamızda egemen siyaset Kürtleri ve dillerini ortadan kaldırmak istiyor. Bu yanlış politika Kürtleri dil ve kültür olarak yok etmek istiyor, ama bu tutum asla demokratik ve insancıl bir tutum olamaz. Bu tutum aynı zamanda eşitlik fikrine de aykırıdır. Bu yanlış politika bir an önce durdurulmalı ve Kürtlerin dil ve kimlik hakları tanınmalıdır. Kürt dili resmi bir yasal statüye sahip olmalı, Kürt dili eğitim dili olmalıdır” dedi.

22 Şubatta imza kampanyası başlıyor

Kürt Dil Platformu ile Kürt Dili ve Kültür Ağı öncülüğünde, Kürtçenin resmi dil ve eğitim dili olması talebiyle 22 Şubat’ta imza kampanyası başlatacaklarını ifade eden Ciziri, kampanyanın hem fiziki olarak sokakta yüz yüze hem de dijital ortamda yapılacağını söyledi. Kampanyaya herkesin katılım sağlamasını isteyen Ciziri, şunları söyledi: “Bu kampanya her ne kadar Kürt Dil Platformu ve Kürt Dili ve Ağı adı altında başlatılmış olsa da, temelde bütün Kürtlerin kampanyasıdır. Siyasi görüşlerimiz, partilerimiz, yaşama bakışımız farklı olsa da dilimiz ortaktır, bu kampanya da Kürt dili kampanyasıdır. Bu sebeplerden dolayı çağrımız bütün sivil toplum kuruluşlarına, siyasi partilere, aydınlara ve dil için emek vermiş tüm insanlığadır. Bu her şeyden önce sizin kampanyanızdır, dilimiz içindir. Bu kampanyanın etrafında toplanalım. Kampanyamızı birlikte büyütelim ve hedefine ulaştıralım. Gelin birlikte Kürtlerin yüzyıllardır büyüttüğü umutları dil hakları ile taçlandıralım.

Kampanyaya katılma çağrısı

“Buradan tüm Kürtlere de sesleniyoruz; hep birlikte bu taleplere sahip çıkalım. Kampanyaya gönülden katılalım, kampanyamızı milyonlarca imza toplayarak hedefe ulaştıralım. Kampanyamız için her imza değerlidir. Bir tavırdır, bir sözdür ve özgün ağırlığa sahiptir. Bu kampanyada ne kadar çok imza toplarsak, hak bilmezlere karşı Kürt halkının iradesi ve talepleri güçlenecektir ve sesi dünyanın her yerine daha da güçlü bir şekilde duyulacaktır. Bu nedenlerden dolayı imzalarımızla bir çığlığı dünyaya yayılalım. Artık bütün dünya bilsin ki Kürt halkı tek bir ses ile ‘Kürtçe resmi dil olsun, Kürtçe eğitim dili olsun’ diyor.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ