Mardin Roj

Kürtçe’ye dönük saldırılar Meclis Gündemine Taşıdı

Kürtçe’ye dönük saldırılar Meclis Gündemine Taşıdı
  • 18 Mayıs 2022 14:02

HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar, Kürtçe üzerindeki baskıları ve konser yasaklamalarını Meclis gündemine taşıdı. 

 

HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar, Kürtçe üzerindeki baskıları ve konser yasaklamalarını Meclis gündemine taşıdı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle verilen soru önergesinde  Kürtçe üzerindeki baskıların hangi hukuka göre yapıldığını sordu.

 

Pero Dündar, soru önergesinin açıklama bölümünde şunlara yer verdi:

 

“Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan beri devam eden Türkçe dışındaki dillere karşı uygulanan asimilasyon ve baskı politikaları, Kürtçe üzerinde kendisini yoğun bir şekilde göstermeye devam etmektedir. Erken Cumhuriyet döneminden günümüze kadar Kürtçe’nin varlığının ve kamusal alanda görünürlüğünün ortadan kaldırılması temel yaklaşım olarak benimsenmiştir.

 

On milyonlarca insanın konuştuğu bir dil olan Kürtçe’ye karşı baskı ve asimilasyon politikaları, AKP-MHP iktidarı ile de devam etmekte ve Kürtçe, bir nevi yasaklı dil olarak kabul görmektedir. Kürtçe, resmi dil ve eğitim dili olarak tanınmamakta, TBMM’de milletvekillerinin kullandıkları Kürtçe her kelime, meclis tutanaklarına “bilinmeyen dil”, “anlaşılmayan dil” veya “X” şeklinde yansımaktadır. Halk iradesinin gasp edilerek kayyım atanan belediyelerde Kürtçe’nin kamusal alandaki varlığı ortadan kaldırılmaya çalışılmaktadır. Bu belediyelerde, bölge halkının kültürel değerlerini yansıtan Kürtçe sokak, mahalle ve park isimleri değiştirilmekte ayrıca Kürtçe tabelalar da kaldırılmaktadır.

 

15 Temmuz sonrası yayınlanan Kanun Hükmünde Kararnameler ile birçok Kürt dil kurumu ve Kürtçe yayın yapan Azadiya Welat gazetesi kapatılmıştır. Cezaevlerinde ise halen tutukluların Kürtçe yayınlara erişimi engellenmektedir. Kürtçe müzik yapan sokak müzisyenleri, kolluk kuvvetleri tarafından engellenmekte, Kürtçe tiyatro oyunları ve Kürt sanatçıların konserleri makul ve makbul herhangi bir gerekçe sunulmadan iptal edilmektedir.

 

Son günlerde AKP’li Derince Belediyesi, Kürt sanatçı Aynur Doğan’ın Derince’de vereceği konserini, Muş Valiliği Kürt sanatçılar Metin ve Kemal Kahraman’ın Muş’ta vereceği konseri iptal etmiştir. AKP’li Çayırova Belediyesi ise Kürtçe Don Kişot oyununu yasaklamıştır. Son olarak da Bitlis Eren Üniversitesi’nin Bahar Şenliklerinde sahne alacak olan Stêrka Karwan isimli müzik grubunun konseri, hiçbir gerekçe gösterilmeden iptal edilmiştir.

 

Pero Dündar şu soruların yanıtlanmasını istedi;

 

“1.) Kürtçe’ye yönelik bu saldırıların nedeni nedir?

2.) Kürtçe sokak, mahalle ve park isimleri neden değiştirilmektedir?

3.) Cezaevlerindeki tutukluların Kürtçe yayınlara erişimi hangi yasal gerekçe ile engellenmektedir?

4.) Kürtçe sanat üretimi yapan sanatçılar üzerindeki baskı ve zor uygulamaları hangi hukuka uygundur?

5.) Aynur Doğan, Metin-Kemal Kahraman ve Stêrka Karwan konserlerinin iptal edilmesindeki esas neden nedir?

6.) Don Kişot oyununun iptal edilmesinin sebebi Kürtçe olması mıdır?”

 

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ