Mardin Roj

Kürtçe nedeniyle Aynur Doğan konseri yasaklandı, Kılıçdaroğlu da tepki gösterdi

Kürtçe nedeniyle Aynur Doğan konseri yasaklandı, Kılıçdaroğlu da tepki gösterdi
  • 16 Mayıs 2022 11:25

AKP’li Derince Belediyesi’nin Aynur Doğan konserini iptal etmesi tepkileri beraberinde getirdi. Karara tepki gösterenler aradında Kılıçdaroğlu da vardı; ‘Geceye Dar Hejiroke iyi gider’ dedi.

 

AKP’li belediyenin, Aynur Doğan’ın 20 Mayıs’ta Kocaeli’nin Derince ilçesinde yapılması planlanan konserini iptal etmesine tepkiler çığ gibi büyüdü.

 

Belediyenin  “İnceleme sonucunda uygun olmadığı tespit edilmiş olup, etkinlik belediyemiz tarafından iptal edilmiştir” diyerek konserin iptalini duyurmasının ardından sosyal medyadan pek çok sanatçı, aydın, gazeteci, siyasetçi karara tepki gösterdi.

 

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu yasak kararını şu sözlerle eleştirdi:

 

“Gece müzik yasak.

Gençler KPOP seviyor, yasak.

AKP belediyesinde Kürtçe müzik yasak.

Eğlenmeyi yasaklayan bir anayasa değişikliği getirsinler, yakışır onlara.

Özgür doğduk, özgür öleceğiz bu vatanda. Bunu kafana sok AKP.

Geceye Dar Hejiroke iyi gider…”

 

Yazar Murathan Mungan Twitter hesabından şunu yazdı: “Aynur Doğan bu toprakların uluslararası gururudur. Tek başına bir müzik itibarıdır.”

 

Sanatçı Ceylan Ertem’de yasağa şu sözlerle karşı çıktı: “‘Aynur Doğan konseri yasaklamak’ kadar rezilce bir şey duymamıştım son günlerde. KARDEŞLİK KAZANACAK! Aynur’umun yanındayım.”

 

Deva Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Ekmen: ‘Aynur Doğan’ın sanatı hakkında görüş bildirmek sizi aşar. Ne zamandan beri belediyelerin böyle bir inceleme görevi var? Bir halt ettiniz madem, delikanlıca ‘Kürtçe konsere izin vermedik’ deyin oturun. Kıvırtmayın.”

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ