Mardin Roj

Kürt ve Iraklı parlamenterler Metîna’da incelemelerde bulundu

Kürt ve Iraklı parlamenterler Metîna’da incelemelerde bulundu
  • 9 Haziran 2021 12:04

Sınır ötesi operasyonun sürdüğü Metîna’da incelemelerde bulunan Iraklı ve Kürt parlamenterler, bölgenin ciddi zarar gördüğünü belirterek, operasyonun durdurulması çağrısı yaptı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Federe Kürdistan Bölgesi’ne yönelik sınır ötesi operasyonunun devam ettiği 5 Haziran’da, Metîna bölgesine yapılan askeri sevkiyat yapan KDP’ye ait zırhlı aracın vurulması sonucu 5 peşmerge yaşamını yitirdi, 4 peşmerge yaralandı. KDP, zırhlı aracın vurulmasının ardından HPG’yi sorumlu tutmuştu. HPG ise yaptığı açıklamada, iddiaları yalanlayarak, olayın bağımsız bir heyet tarafından araştırılmasını istedi.

HPG’nin açıklamasının ardından Irak merkezi hükümeti ve Federe Kürdistan Bölgesel hükümetinden parlamenterlerin yer aldığı bir heyet, Metîna bölgesinde bulunan köyleri ziyaret ederek, incelemelerde bulundu. Heyette, Irak Parlamentosu Savunma ve Güvenlik Komisyonu Başkanı ve 7 parlamenter ile Federe Kürdistan Kürdistan Parlamentosu Peşmerge, İçişleri, Güvenlik, Tarım, Çevre ve Sağlık komisyonları 12 parlamenter yer aldı.

Heyet, bölgede yaptığı incelemeler ve görüşmelerin ardından açıklamalarda bulundu. Heyet adına açıklama yapan Federe Kürdistan parlamenteri ve Peşmerge İşleri Komisyonu Başkanı Reving Hirorî, Duhok Valisi ile Zaho ilçesi ile Derkar ve Batîfa bölgelerinde kanaat önderleri, muhtarlar ve yurttaşlarla görüşme gerçekleştirdiklerini, ardından Amediye’de Keste, Hitor ve Çelka köylerini ziyaret ettiklerini, burada yurttaşlarla görüştüklerini, daha sonra Kanîmasî Kasabası Müdürü Serbest Sabri ve muhtarlarla bir araya geldiklerini aktardı.

KÖYLER BOŞALTILDI

TSK’nin sınır ötesi operasyonu sonucu bölgede birçok köyün boşaltıldığını belirten Hirorî, “İnsanlar evlerini bırakarak kaçmak zorunda kalmış, bağ, bahçeleri ve meyve ağaçları yanmış, zarar görmüş. Gerçekten de savaş ve çatışmalar nedeniyle Kürdistan coğrafyası büyük bir zarar görmüş. Bu bölgedeki Kürt insanlarının psikolojisi yaşananlardan ötürü olumsuz etkilenmiştir” dedi.

‘TÜRK DEVLETİ SALDIRIYOR’

“Savaş sadece yıkım getirdi” diyen Hirorî, çözüm için diyaloga işaret etti. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hirorî, “Bu savaşın tarafları da bellidir. PKK ve Türk devletidir. PKK bahane oluyor, Türk devleti de saldırıyor. Arada ezilen halkımız oluyor. Bu nedenle her iki tarafa savaşı durdurma çağrısı yapıyoruz, diyaloğa ve çözüme dönmeye çağırıyoruz. Halkımız bu savaşın bir tarafı değil, savaşta hiçbir çıkarı veya payı da yoktur” şeklinde konuştu.

‘SAVAŞ SUÇTUR’

TSK’nin Federe Kürdistan Bölgesi’nde askeri üs inşa etmesine değinen Hirorî, “Irak ve Kürdistan Bölgesi güvenlik güçlerinin dışında bir askeri gücün bu bölgedeki varlığını doğru bulmuyoruz. Bu heyette yer alan her bir arkadaşım gibi ben de bölge halkının huzuru için barış istiyoruz. İnsanlarımız kendi köyünde, kendi evinde huzur içinde yaşamak istiyor. İnanıyorum ki Kürdistan’daki tüm taraflar da bu görüşü savunuyor. Herkes savaşı suç olarak görüyor ve protesto ediyor” şeklinde konuştu.

AĞAÇLARIN KESİLMESİ

Operasyon bölgesinde ağaçların kesilmesine dair Türkiye’nin Erbil Başkonsolosluğu ile görüştüklerini paylaşan Hirorî, konuyla ilgili Federe Kürdistan ve Irak hükümetlerine Türkiye’ye şikayetleri bildirdiğini söyledi.

Hirorî, heyetin bölgedeki inceleme ve görüşmelerine dair hazırlayacakları raporu, Federe Kürdistan Bölgesel Yönetimi ve Irak merkezi hükümetine sunacağını söyledi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ