Kürt siyasetçileri tutuklatan ‘gizli tanığa’ ulaşılamıyor

Kürt siyasetçileri tutuklatan ‘gizli tanığa’ ulaşılamıyor
  • 28 Ağustos 2020 13:19 | Son Güncellenme: 28 Ağustos 2020 13:20

Mardin’de HDP’li belediye eşbaşkanlarının tutuklanması ve yerlerine kayyım atanmasını sağlayan 9 “gizli tanık”tan “Malazgirt”e, açık ismi, ikametgahı ve iletişim bilgileri olmadığı için emniyet ulaşamıyor. 2011’den bu yana kesintisiz “gizli tanık” olan “Boksör”in ise tüm ifade tutanakları imzasız çıktı.

Mardin’de Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi’ne (DBP) dönük 2018 ile 2020 yılları arasında gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında onlarca Kürt siyasetçi tutuklanarak cezaevine konulmasını sağlayan “gizli tanık”lara ulaşılmıyor. Tüm operasyonlarda kullanılan 9 “gizli tanık”tan bazıları toz oldu. Dosyalarda “beyanları” bulunan “ML1Z0G7R1T (Malazgirt)”, “C1N9K1K8L (Çanakkale)”, “P1L5EV3NE8 (Plevne)”, “1KO3SOV0A8 (Kosava)”, “14F1E4T53İH53 (Fetih)”, “1AN4K0AR2A (Ankara)”, “1ES9R6ZPS8RN”, “1T4PK6P51” ve “Boksör” isimli “gizli tanık”lardan Malazgirt’e emniyet de ulaşamıyor.

ONLARCA SİYASETÇİ TUTUKLANDI

Söz konusu “gizli tanık”ların beyanlarıyla Kızıltepe Belediyesi Eşbaşkanı Nilüfer Elik Yılmaz, Derik Belediyesi Eşbaşkanı Mülkiye Esmez, Mazıdağı Belediyesi Eşbaşkanı Nalan Özaydın, Savur Belediyesi Eşbaşkanı Gülistan Öncü, Nusaybin Belediyesi Eşbaşkanları Ferhat Kut ile Semire Nergiz tutuklanarak cezaevine konulurken, aynı beyanlara dayanılarak 5 belediyeye kayyım atandı.

TÜM DOSYALARDA KULLANILDI

Yine peş peşe farklı tarihlerde HDP Mardin İl Eşbaşkanı olarak görev yapan Musa Alkan, Ali Sincar, Perihan Ağaoğlu ile DBP Mardin İl Eşbaşkanlığı yapan Leyla Bozkurt, Şehmus Sun ve Hasibe Mengirkaon da aynı “gizli tanık” ifadeleriyle farklı tarihlerde tutuklandı. HDP PM üyeleri Alaattin Semir Zuğurli ve Sedat Ay yanı sıra en son Diyarbakır’daki evine yapılan polis baskınında köpekli işkenceye maruz kalan TJA aktivisti Sevil Rojbin Çetin’in tutuklanmasında da aynı “gizli tanık” ifadeleri kullanıldı.

‘BOKSÖR’ HER DÖNEMİN TANIĞI!

Kürt siyasetçiler hakkında açılan farklı farklı dosyalarda “gizli tanık”ların aynı ifadelerine yer verilirken, belediye eşbaşkanlarının dosyasında yer alan gizli tanıklardan “Boksör”ün 2011 yılında da gizli tanık olarak birçok dosyada yer aldığı ortaya çıktı. “Boksör” isimli gizli tanığın sürekliliği Kızıltepe ve Savur Belediyesi Eşbaşkanlarının yargılandığı Mardin 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki yargılamalarda fark edildi. Bunun üzerine “Boksör” isimli gizli tanığın Eşbaşkanlar Yılmaz ve Öncü’nün dosyasına eklenen 21 Ekim 2011 tarihli beyanlarının imzalı örneklerinin mahkemeye gönderilmesi istendi. Ancak İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi, mahkemeye gönderdiği yazıda “Boksör” isimli gizli tanığın beyanlarının imzalı örneklerinin mevcut olmadığını kaydetti.

TEM Şube ilgili yazısında, “Mardin 2’nci Ağır Ceza Mahkemesinin 2020/71 Esas numaralı dosya içerisinde gizli tanık Boksör’ün 21./10/2011 tarihli ifadesinin imzasız olduğu anlaşılmakla gizli tanığın usule uygun şekilde alınmış ifadesinin onaylı suretinin ivedi şekilde gönderilmesi istenilmiştir. Müdürlüğümüz ARŞİV kayıtlarında söz konusu gizli tanığın imzalı ifadesine rastlanılamamıştır” denildi.

‘MALAZGİRT’ HAZIR EDİLEMİYOR

“Gizli tanık” kadrosunda yer alan “ML1Z0G7R1T (Malazgirt)” isimli şahsa ise ulaşılmıyor. Söz konusu durum “ML1Z0G7R1T (Malazgirt)” isimli “gizli tanığın” mahkeme huzurunda yeniden dinlenmesi talebinin mahkemece kabul edilmesiyle ortaya çıktı.

‘ŞAHIS TESPİT EDİLEMEDİ’

Mardin 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan HDP ve DBP İl Eşbaşkanları ve PM üyelerinin dava duruşmasında dinlenilmesi istenen “Malazgirt”in salonda hazır edilmesi amacıyla ikamet adresinin İstanbul olması dolayısıyla İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’ne yazı yazıldı. Bunun üzerine İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü, mahkemeye gönderdiği yazıda “ML1Z0G7R1T kod isimli şahıs hakkında Mardin 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı tarafından verilen herhangi bir Tanık Koruma Tedbir Kararı olmaması, ilgi sayılı talimatta şahsın iletişim ve açık kimlik bilgilerinin bulunmaması sebebiyle belirtilen kod ismiyle şahsın tespit edilemediği”ni kaydetti. (Mezopotamya Ajansı)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ