Mardin Roj

Kürt sanatçılardan ‘savaşa karşı durun’ çağrısı

Kürt sanatçılardan ‘savaşa karşı durun’ çağrısı
  • 30 Haziran 2021

Kürt sanatçılar Hewler’de yaptıkları basın açıklamasında Kürt güçlerini diyaloğa davet ederek, “Savaşa karşı durun” çağrısı yaptı.

 

Federe Kürdistan’ın Hewlêr kentinde bulunan Kürt sanatçılar Şivan Perwer, Diyar Dersim, Hesen Şerif, Beser Şahin ve Firmesk Hafız, Pêşmerge Bakanı Şoriş İsmail ile görüştü. Sanatçılar görüşme ardından  bölgedeki Kürt güçleri arasında tırmanan gerilime ilişkin Hewler’de bulunan Dedeman Otel’de basın toplantısı düzenledi. Sanatçılar, “Kürtler arası bir Kürt savaşı düşmanın bize soktuğu zehirli bir hançerin sonucu olur” dedi.

 

Basın toplantısında konuşan Diyar Dersim, “Biz sanatçılar olarak savaştan bahsetmekten utanıyoruz. Şimdi Kürtler arası bir  Kürt savaşı tehlike olarak görüyoruz. Halkımızın bu konuda bize destek olacağına ve Kürtlerle Kürt savaşının önüne geçeceğine inanıyoruz.  Kürtler arası bir savaşın  düşmanın bize soktuğu zehirli bir hançerin sonucu olacağını biliyoruz. Biz sanatçılar barış istiyoruz” dedi.

 

Daha sonra konuşan Nasîr Rezazi, “Kürdistan’ı işgal eden güçler  birlikte Kürtlere saldırıyorlar. Kürdistani partiler diyalog  ve barışla masaya oturamazlarsa bu tüm  Kürdistan için büyük bir tehlikedir. Kürdistan’ı işgal ederek Kürdistan’da Kürtleri bitirmek istiyorlar. Biz bir kez daha bu savaşın çıkmamasını talep ediyoruz. Amerika Kürt partililere ‘eğer birlik olmazsanız size destek olmayacağız’ demiş. İç savaş bize en büyük sınavı gösterdi. Eğer iç savaş çıkmasaydı şimdi Kürdistan on kat daha illerideydi. Bütün Kürdistani sanatçılar, yazarlar ve Kürdistani örgütlere çağrımız bu savaşa karşı sessiz kalmayın” diye belirtti.

 

Sanatçı Şehên Talebani de “Bir Kürt olarak isteğim Kürtlerin bu savaştan vazgeçmeleridir. Biz neden birbirimizi vuralım? Bütün Kürt parti ve kurumlarından ricamız düşünsünler. Şuna inanıyoruz ki bu savaş büyük bir tehlikeyi getirecektir. Bir kez daha talep ediyoruz bu savaşa karşı durun” ifadelerini kullandı.

 

Son olarak konuşan Şivan Perwer ise, “Eğer bir kendimizi korumazsak kimse gelip bizim ülkemizi korumaz. Dünyanın her yerinde Kürtler yaşıyor. Amerika’da, Avusturalya da ve Avrupa’da Kürtler var. Ama hiç bir yerde Kürtler korunmuyor” dedi.

 

Basın toplantısı konuşmalar ardından sona erdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ