Kürt partilerinden ortak çağrı: Kazanımları koruyun

Kürt partilerinden ortak çağrı: Kazanımları koruyun
  • 6 Kasım 2020 12:34

Federe Kürdistan Bölgesi’ndeki gerginliğe ilişkin açıklama yapan Kürdistani İttifak Çalışması, ‘Gün kazanımları koruma ve geliştirme günüdür’ çağrısı yaptı.

Kürdistani İttifak Çalışması’nda yer alan siyasi parti ve örgütler, Federe Kürdistan Bölgesi’nde Kürt güçleri arasında yaşanan gerginliğe dair yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Sorunun çözümü için diyalog olmazsa olmazdır” denildi.

Kürt ulusal özgürlük ve bağımsızlık mücadelesi sürerken, Kürtler arası çelişkilerden yararlanmak isteyen bölge ülkelerinin, çelişkileri derinleştirme gayretleri sonucu oluşan gerginliği kaygı ile gözlemlemekte olduklarının belirtildiği açıklamada, “Kürt halkı, özgürlük ve bağımsızlık mücadelesinde, içinden geçtiği kritik koşullar ve bu koşulların sağladığı fırsatları değerlendirmesi gerekirken, yaşanan gerginliğin Kürtler arası çatışmaya dönüşmesi, hem Kürt halkına, hem de Kürt siyasetine kaybettirecektir. Her şeyden önce Kürt partilerini provokatif müdahaleler karşısında duyarlı davranmaya ve tarihi sorumlulukları gereği provokasyonları boşa çıkarma ve ulusal çıkarlar paydasında buluşmalarının gereği olarak, Kürtler arası olası bir iç çatışmaya izin vermemeye çağırıyoruz, zira Kürtler arası çatışmanın kazananı dünd e olmadı, bugün de olmayacaktır” ifadeleri kullanıldı.

Nerede olursa olsun Kürt partilerinin elde edilen kazanımları koruma ve geliştirme çabasının bir zorunluluk olduğunun ifade edildiği açıklamada, “Gün Ulusal birliği gerçekleştirme, kazanımları koruma ve geliştirme günüdür. Kürtler için, iç sorunların çözümünün olmazsa olmazı diyalogdur, dolayısıyla tarafları, sorunlarını en kısa sürede diyalog ile çözüme kavuşturmaya çağırıyoruz” denildi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ